Zaloguj
Zarejestruj
Zaloguj
Zarejestruj
Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje w godzinach:
pn. - pt.: 8:00-17:00, sob.: 8:00 - 14:00
email: info@dekordia.pl
nowości / ważne informacje
Kolorystyka ma duży wpływ na nasze samopoczucie, może zapewnić wspaniałe wrażenia i doznania lub przyczynić się do porażki, złego samopoczucia, rozdrażnienia i uczucia totalnego bezguścia. Nie trzeba mieć fachowej wiedzy przy dobieraniu kolorów do wnętrz, należy po prostu kierować się pewnymi zasadami, które będą pomocne przy dobieraniu kolorystyki.
Przygoda z kolorami wymaga sporej wiedzy i wyczucia. Kolory odgrywają decydującą rolę w odbiorze i po- strzeganiu wnętrza, tworzą swoisty i niepowtarzalny klimat, i przesądzają o indywidualnym charakterze naszego wnętrza. Wybór pasujących barw oraz uzyskanie idealnego odcienia pochłania dużo cennego czasu.
W mieszkaniu kolor ma swoje określone zadanie, każdy kolor powinien podkreślać przeznaczenie pomiesz- czenia. W sypialni preferowane będą kolory spokojne, stonowane, pastelowe, w salonie można już bardziej eksperymentować z kolorami. Zupełnie inne kolory powinny dominować w kuchni. Są kolory, które
z całą pewnością wzmagają apetyt, mowa tutaj o kolorze czerwonym, zaś w gabinecie powinny dominować inne kolory, które dobrze będą wpływać na pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Kolor ma również za zadanie ujmować swoją niebanalnością oraz powinien budzić pozytywne skojarzenia. Dobrze dobrane kolory będą oddziaływać na nasze zmysły, samopoczucie i na psychikę, powinny działać niczym balsam dla duszy. Warto przed rozpoczęciem doboru kolorystyki zapoznać się ze znaczeniem kolorów z ich oddziaływaniem na ludzi. Poznać skojarzeni,a jakie dany kolor może budzić.
Znaczenie kolorów:
Zielony kolor postrzegany jest bardzo pozytywnie, działa uspokajająco, relaksująco. Zapewne będzie przy- czyniał się do odpoczynku, będzie miał wpływ na zdrowy sen. Jest to symbol spokoju, nadziei równowagi
i skupienia. Kolor zielony związany jest z zaufaniem, nadzieją, niewinnością oraz ze świeżością. Zapewne ten kolor najlepiej będzie sprawdzał się w łazience, biblioteczce lub w przedpokoju.
Czerwony kolor optycznie zmniejsza każde pomieszczenie oraz wzmaga aktywność fizyczną. Kolor ten będzie bardziej zalecany śpiochom oraz ludziom apatycznym, a z całą pewnością nie będzie się nadawał dla ludzi nadpobudliwych, nerwowych. W pomieszczeniach świetnie się sprawdza w postaci dodatków wnętrza, jednak jako kolor całych ścian nie jest dobrym rozwiązaniem. Zapewne świetnie sprawdzi się w przedpokoju, holu a również w salonie.
Żółty to kolor bardzo optymistyczny przywołujący bardzo pozytywne emocje, kolor radości, szczęścia. Rozświetli i rozjaśni nawet najbardziej ponure pomieszczenia. Jest wręcz idealny dla ludzi spokojnych. Kolor żółty dodaje energii, pewności siebie, ożywia, rozwesela a co najważniejsze stymuluje pracę mózgu, może mieć pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację, dlatego szczególnie zalecany jest do pokoi dziecinnych
a także do kuchni i do jadalni.
Pomarańczowy w zasadzie ma podobne właściwości i znaczenie jak kolor żółty. Kolor ten pobudza, dodaje optymizmu, ale należy pamiętać, że wzmaga apetyt, więc nie jest mile widziany w kuchni. Pojawia się
w restauracjach, dzięki temu klienci pozostawiają w lokalach więcej pieniędzy. W ujęciu symbolicznym kolor oznacza radość, słońce, władzę a nawet pychę.
Niebieski kojarzy się z niebem, błogością, niebiańskim spokojem. Kolor uspokaja, koi zmysły, więc przyczynia się do zdrowego snu i łatwego zasypiania. Również stymuluje umysł do pracy, nauki, poprawia koncentrację. Jest wprost idealny dla ludzi nerwowych i agresywnych. Kolor niebieski hamuje łaknienie, nie jest więc wska- zany dla niejadków. Kolor ten optycznie powiększa pomieszczenie. Nie jest wskazany jako kolor dominujący w kuchni i jadalni, za to z całą pewnością sprawdzi się w sypialni.
Fioletowy kolor wskazany jest zwłaszcza dla ludzi kreatywnych, ponieważ ma duży wpływ na twórczość, pobudza wyobraźnię, stymuluje do działania. Nie jest przeznaczony dla ludzi mających problem z nawią- zaniem kontaktów interpersonalnych oraz dla ludzi przewrażliwionych, którzy mają niską samoocenę. Pozytywnie stymuluje układ nerwowy. Sprawdza się w salonach zwłaszcza w sąsiedztwie koloru żółtego.
Biały to kolor czystości, niewinności. Jest kolorem neutralnym we wnętrzach, utożsamianym z elegancją, nowoczesnością i minimalizmem. Kolor ten, jak żaden inny, świetnie komponuje się z praktycznie każdym innym kolorem we wnętrzach. Jest wręcz idealny do nowoczesnych pomieszczeń urządzonych w mini- malistycznym, nowoczesnym stylu. Idealnie sprawdza się w salonach.
2015-04-17 13:34:21
Kuchnia w kolorze białym jest przepiękna , mogłabym taką mieć.
2012-03-09 11:14:57
ooo :] moja kuchnia ... Trzeba również pamietac ze oprócz koloru ważny jest funkcjonalizm... i np male pomieszczenia rozswietlac i powiekszac jasnymi kolorami :]