kody rabatowe Dunin

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje w godzinach: 

pn. - pt.: 8:00-17:00, sob.: 8:00 - 14:00  

Do dnia 30.07.2024r salon stacjonarny nieczynny z powodu remontu

 email: info@dekordia.pl
nowości / ważne informacje

Jakie kolory powinny dominować w naszych wnętrzach?

Kolorystyka ma duży wpływ na nasze samopoczucie, może zapewnić wspaniałe wrażenia i doznania lub przyczynić się do porażki, złego samopoczucia, rozdrażnienia i uczucia totalnego bezguścia. Nie trzeba mieć fachowej wiedzy przy dobieraniu kolorów do wnętrz, należy po prostu kierować się pewnymi zasadami, które będą pomocne przy dobieraniu kolorystyki. 

Przygoda z kolorami wymaga sporej wiedzy i wyczucia. Kolory odgrywają decydującą rolę w odbiorze i po- strzeganiu wnętrza, tworzą swoisty i niepowtarzalny klimat, i przesądzają o indywidualnym charakterze naszego wnętrza.  Wybór pasujących barw oraz uzyskanie idealnego odcienia pochłania dużo cennego czasu.

W mieszkaniu kolor ma swoje określone zadanie, każdy kolor powinien podkreślać przeznaczenie pomiesz- czenia. W sypialni preferowane będą kolory spokojne, stonowane, pastelowe, w salonie można już bardziej eksperymentować z kolorami.  Zupełnie inne kolory powinny dominować w kuchni. Są kolory, które
z całą pewnością wzmagają apetyt, mowa tutaj o kolorze czerwonym, zaś w gabinecie powinny dominować inne kolory, które dobrze będą wpływać na pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Kolor ma również za zadanie ujmować swoją niebanalnością oraz powinien budzić pozytywne skojarzenia. Dobrze dobrane kolory będą oddziaływać na nasze zmysły, samopoczucie i na psychikę, powinny działać niczym balsam dla duszy. Warto przed rozpoczęciem doboru kolorystyki zapoznać się ze znaczeniem kolorów z ich oddziaływaniem na ludzi. Poznać skojarzeni,a jakie dany kolor może budzić.

kolory w mieszkaniu

Paleta barw. Źródło - kreisel.pl

Znaczenie kolorów:

Zielony kolor postrzegany jest bardzo pozytywnie, działa uspokajająco, relaksująco. Zapewne będzie przy- czyniał się do odpoczynku, będzie miał wpływ na zdrowy sen. Jest to symbol spokoju, nadziei równowagi
i skupienia. Kolor zielony związany jest z zaufaniem, nadzieją, niewinnością oraz ze świeżością. Zapewne ten kolor najlepiej będzie sprawdzał się w łazience, biblioteczce lub w przedpokoju.

kolory w mieszkaniu

Sypialnia naszego użytkownika Bartosza S

Czerwony kolor optycznie zmniejsza każde pomieszczenie oraz wzmaga aktywność fizyczną. Kolor ten będzie bardziej zalecany śpiochom oraz ludziom apatycznym, a z całą pewnością nie będzie się nadawał dla ludzi nadpobudliwych, nerwowych. W pomieszczeniach świetnie się sprawdza w postaci dodatków wnętrza, jednak jako kolor całych ścian nie jest dobrym rozwiązaniem. Zapewne świetnie sprawdzi się w przedpokoju, holu a również w salonie.

jakie kolory w mieszkaniu

Kuchnia użytkowniczki ManneQueen

Żółty to kolor bardzo optymistyczny przywołujący bardzo pozytywne emocje, kolor radości, szczęścia. Rozświetli i rozjaśni nawet najbardziej ponure pomieszczenia. Jest wręcz idealny dla ludzi spokojnych. Kolor żółty dodaje energii, pewności siebie, ożywia, rozwesela a co najważniejsze stymuluje pracę mózgu, może mieć pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację, dlatego szczególnie zalecany jest do pokoi dziecinnych
a także do kuchni i do jadalni.
Pomarańczowy w zasadzie ma podobne  właściwości i znaczenie jak kolor żółty. Kolor ten pobudza, dodaje optymizmu, ale należy pamiętać, że wzmaga apetyt, więc nie jest mile widziany w kuchni. Pojawia się
w restauracjach, dzięki temu klienci pozostawiają w lokalach więcej pieniędzy. W ujęciu symbolicznym kolor oznacza radość, słońce, władzę a nawet pychę.

jakie kolory w mieszkaniu

Łazienka użytkowniczki Maja

Niebieski  kojarzy się z niebem, błogością, niebiańskim spokojem. Kolor uspokaja, koi zmysły, więc przyczynia się do zdrowego snu i łatwego zasypiania. Również stymuluje umysł do pracy, nauki, poprawia koncentrację. Jest wprost idealny dla ludzi nerwowych i agresywnych. Kolor niebieski hamuje łaknienie, nie jest więc wska- zany dla niejadków. Kolor ten optycznie powiększa pomieszczenie. Nie jest wskazany jako kolor dominujący w kuchni i jadalni, za to z całą pewnością sprawdzi się w sypialni.

jakie kolory w mieszkaniu

Aranżacja łazienki Opoczno, płytki Euforia

Fioletowy kolor wskazany jest zwłaszcza dla ludzi kreatywnych, ponieważ ma duży wpływ na twórczość, pobudza wyobraźnię, stymuluje do działania. Nie jest przeznaczony dla ludzi mających problem z nawią- zaniem kontaktów interpersonalnych oraz dla ludzi przewrażliwionych, którzy mają niską samoocenę. Pozytywnie stymuluje układ nerwowy. Sprawdza się w salonach zwłaszcza w sąsiedztwie koloru żółtego.

jakie kolory w mieszkaniu

Łazienka

Biały to kolor czystości, niewinności. Jest kolorem neutralnym we wnętrzach, utożsamianym z elegancją, nowoczesnością i minimalizmem. Kolor ten, jak żaden inny, świetnie komponuje się z praktycznie każdym innym kolorem we wnętrzach. Jest wręcz idealny do nowoczesnych pomieszczeń urządzonych w mini- malistycznym, nowoczesnym stylu. Idealnie sprawdza się w salonach.

jakie kolory w mieszkaniu

Kuchnia użytkownika Akcent
Autor artykułu: Agnieszka Partyka

Komentarze

2016-05-28 02:46:49

Edward61 napisał:

Świetnie rozplanowane mieszkanie.

2015-04-17 13:34:21

beata z stylowo napisał:

Kuchnia w kolorze białym jest przepiękna , mogłabym taką mieć.

2012-03-09 11:14:57

E N v napisał:

ooo :] moja kuchnia ... Trzeba również pamietac ze oprócz koloru ważny jest funkcjonalizm... i np male pomieszczenia rozswietlac i powiekszac jasnymi kolorami :]