kody rabatowe Dunin

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje w godzinach: 

pn. - pt.: 8:00-17:00, sob.: 8:00 - 14:00  

Do dnia 30.07.2024r salon stacjonarny nieczynny z powodu remontu

 email: info@dekordia.pl
nowości / ważne informacje

Passe - partout, co to jest i jak to zrobić

Passe-partout, co to jest i jak to zrobić.

Często spotykamy w naszych mieszkaniach ściany ozdobione ramkami. Chcemy w ten sposób ozdobić nasze wnętrze, pochwalić się rodzinną fotografią czy też zatrzymać chwile z wakacji. Stajemy przed wyborem ramek, i tu zaczynają się schody. Nie do każdej fotografii czy też obrazka pasuje gruba złota barokowa ramka, jak również nie każde wnętrze przełknie ten ciężar nadmiaru ozdób. Nasz zdjęcia możemy oprawić w passe-partout.

Co to jest passe-partout (czyt. paspartu)?

Jest to nic innego jak gruby karton z wyciętym mniejszym od naszej fotografii otworem, lub karton na który nakleimy nasze zdjęcie. Możemy je dodatkowo oprawić w antyramę, w ramki lub też bez niczego powiesić na ścianie. Trzeba pamiętać, że ramy powinny być odpowiedniej grubości, powinny być odpowiednio dobranie, nie być ani za grube ani za chude. Dolna część powinna być nieco grubsza od górnej i bocznych - da to nam optyczne złudzenie lekkości.
Passe-partout może być jednolite gładkie, z fakturą, kolorowe, mieć zdobiony tylko sam brzeg lub być nadrukiem, kolażem wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Zrób to sam

Do wykonania prostego passe-partout będzie nam potrzebny tektura, linijka, nożyk do cięcia papieru, ołówek oraz nasza fotografia, którą chcemy oprawić.

jak zrobić passe-partout

Źródło: http://www.swiatwasylewskich.pl


1. Mierzymy zdjęcie, które chcemy oprawić, od tego wymiaru odejmujemy ok. 0.3 cm z każdej strony - jest to po to, żeby ładnie się schowało się w ramki.
2. Na odwrotnej stronie kartonu (ta która będzie skierowana w stronę ściany) nanosimy nasze wymiary, pamiętając by dół był grubszy niż góra czy też boczne ścianki.
3. Nożem do papieru skierowanym pionowo do kartonu wycinamy otwór. Wcześniej możemy poćwiczyć wycinanie na brudno, gdyż wymaga to pewnej precyzji. Szczególną uwagę musimy zwrócić na pozycję noża, zmiana kąta nachylenia może być widoczna na brzegach otworu. Narożniki nie powinny być krzyżowane, nie należy wychodzić poza linię kontury, gdyż takie nacięcia będą widoczne.

jak zrobić passe-partout

Źródło: http://www.swiatwasylewskich.pl

4. Mamy już wycięte nasze passe-partout. Teraz dopasowujemy nasz obrazek widoczną stroną do tyłu kartonu. Przyklejamy je taśmą klejącą do części skierowanej w strone ściany.

jak zrobić passe-partout

Źródło: http://www.ramyiobrazy.pl/

Nasze passe-partout jest gotowe! Możemy je ozdobić np. kolorowymi klejami robiąc lamówkę lub różne wzorki, innym sposobem ozdobienia są doklejane kokardki, np. przy zdjęciach z dziećmi. Taka ramka może być na jedno lub kilka zdjęć, otwór może być prostokąty, kwadratowy, ale też i okrągły, owalny wszystko zależy od naszej wyobraźni.

jak zrobić passe-partout

Źródło: http://wiosennenatchnienia.blogspot.com/


Autor:  ManneQueen/ Edyta Niewińska

Komentarze