kody rabatowe Dunin

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje w godzinach: 

pn. - pt.: 8:00-17:00, sob.: 8:00 - 14:00  

Do dnia 30.07.2024r salon stacjonarny nieczynny z powodu remontu

 email: info@dekordia.pl
nowości / ważne informacje

Jak obliczyć potrzebną ilość glazury?

Kiedy wybierzemy już swoje wymarzone płytki musimy obliczyć ile ich nam potrzeba. Punktem wyjściowym jest obliczenie, jaka powierzchnia (ile m2) ma zostać pokryta płytkami. Przy wyliczeniu liczby metrów potrzebnych nam płytek trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

1. metoda układania - bezspoinowo czy spoinowo - ważna jest szerokość i sposób w jaki układane są spoiny,

2. trzeba uwzględnić straty, które mogą powstać przy nawiercaniu otworów lub przycinaniu płytek,

3. należy zawsze pozostawić pewną ilość płytek na zapas (potrzebną przy ewentualnych naprawach). Płytki zakupione później i pochodzące z innej partii mogą się bowiem różnić tonacją,

Doświadczenie pokazuje, że należy zakupić około 10-15% więcej płytek niż wynikałoby to z wielkości powierzchni do wyłożenia. Niektóre z elementów mogą uszkodzić się podczas przycinania lub wycinania otworów pod kontakty itp. Pamietajmy, że producenci co pewien czas zmieniają serie oferowanych płytek, dlatego jeśli zostaną one uszkodzone w czasie późniejszego remontu, kupno nawet kilku sztuk może okazać  się niemożliwe.

Pamietajmy, że zawsze lepiej jak zostanie nam kilka płytek niż miałoby ich zabraknąć.

jak obliczyć potrzebną ilość glazuryPrzykładowy wzór na obliczenie potrzebnej ilości płytek:

Powierzchnia=(BxC)+(AxD)

Bok A - 2 m
Bok B - 3 m
Bok C - 2 m
Bok D - 1 m

Powierzchnia = (BxC) + (AxD) = (3x2) + (2x1) = 8 m2

Uwzględniając podane wyżej czynniki doliczamy 10% i uzyskujemy ok. 8,8 m2. Tyle więc płytek musimy kupić, aby ich na pewno nie zabrakło.

 

Wyliczenia ilości płytek nie są skomplikowane,  jeśli jednak na ścianach i podłodze w naszej łazience chcemy stworzyć kompozycję z różnych kolorów płytek, konieczne będzie dokładne określenie potrzebnych ilości. Należy wcześniej wybrać wzór płytek, mamy wtedy informację o ich wymiarach oraz o dostępnych elementach dekoracyjnych w postaci listew czy cygar. Najczęściej spotykane płytki ceramiczne układane na podłodze mają wymiar 33,3 x 33,3 cm, a na ścianie – 20 x 25 cm. Nasze obliczenia zaczniemy więc od narysowania każdej płaszczyzny łazienki na kartce w kratkę, przyjmując przykładowo, że 1 kratka to 0,5 metra. Zaznaczamy dokładnie otwory okienne i drzwi oraz rozmieszczenie urządzeń sanitarnych. ak obliczyć potrzebną ilość glazuryWszelkie kompozycje z płytek najlepiej zgrać z funkcjonalnością łazienki, np. wizualnie można wytyczyć strefę wokół kabiny, wanny, umywalki czy miski ustępowej. Płytki ceramiczne w łazience najczęściej układamy do sufitu, ale można też do określonej wysokości. W pierwszym przypadku ilość rzędów płytek wylicza się dzieląc wysokość ściany przez wysokość płytek. Uwzględniamy tutaj również szerokość spoiny między nimi (zazwyczaj wynosi ona od 3 do 5 mm), a także elementy dekoracyjne. Odliczamy też powierzchnię większych otworów. Bardzo rzadko zdarza się, że nie ma potrzeby przycinania płytek, dlatego najlepiej układać je od górnego rzędu, aby niepełne elementy znalazły się przy podłodze, gdzie będą najmniej widoczne. W przypadku kiedy płytki ceramiczne mają pokryć tylko fragment ściany, do pewnej jej wysokości, możemy policzyć dokładnie ilość potrzebnych płytek. Znając wysokość płytek wyznaczamy miejsce do którego mają one sięgać. W tej sytuacji nie ma potrzeby przycinania elementów, można więc układać płytki od dolnego rzędu.

Komentarze

2013-06-07 16:01:41

Adam W napisał:

Wydaje mi się, że 10% płytek extra to absolutne minimum jeżeli mamy do czynienia z małymi pomieszczeniami, jeżeli układamy w karo to nawet 15%. Niestety płytki mają to do siebie, że się łamią. Warto dobrze dobrać płytki, wtedy można zminimalizować straty spowodowane przypadkowymi pęknięciami, polecam artykuł na ten temat http://kalkulatorybudowlane.pl/teksty/2013/05/14/jak-wybrac-z-glowa-glazure-i-terakote/

2012-01-03 17:55:42

Daniel napisał:

Najgorzej jest wyliczyć ilość potrzebnych płytek, kiedy wprowadzamy kilka kolorów.

2011-10-02 20:56:44

Marika napisał:

Ja niedługo będę kupowała płytki do kuchni i przyznam się szczerze, że nie wpadłabym na taki pomysł. Rewelacyjny artykuł, który już jest w moim folderze dotyczącym mieszkania i fanych rozwiązań.

2011-09-03 13:12:23

natasza napisał:

fajny artykool. a kurat mi się przyda . moi znajomi urządzają nową łazienkę i musze im pokazać. pozdrawiam