Rozmiar rzeczywisty płytek
Należy pamiętać, że podawany w opisie rozmiar katalogowy może nieznacznie różnić się od rozmiaru rzeczywistego. W przypadku dokupowania płytek należy upewnić się u sprzedawcy czy ich kalibracja (rozmiar rzeczywisty) jest taka sama. W przypadku połączenia na jednej powierzchni kilku modeli płytek o tym samym rozmiarze katalogowym, warto poinformować o takim zamiarze pracownika obsługi klienta, który wyjaśni jakie w danym przypadku mogą wystąpić problemy.
Poszczególne partie produkcji mogą różnić się od siebie kolorystyką. W zakresie barw i wzorów wszyscy producenci płytek dopuszczają niewielkie ale zwykle zauważalne odstępstwa od wzorca produkcyjnego. Jeśli dokupujemy płytki, zawsze należy upewnić się czy wskazana przez producenta tonacja dokupowanych płytek zbliżona jest do tonacji zakupionych poprzednio. W razie wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do sprzedawcy. Jeżeli kolekcja składa się z modeli o różnym kształcie czy formacie ale posiadających tą samą nazwę koloru, należy spodziewać się możliwych, drobnych różnic w odcieniu oraz w nadruku. Takie produkty pod względem barwy i wzoru będą zbliżone do siebie ale nie identyczne.
Normy dopuszczają niewielkie różnice w wymiarze płytek oznaczonych tą samą kalibracją. Do niwelowania tych różnic podczas płytkowania służy szczelina, którą finalnie wypełnia się fugą. Brak możliwości poprawnego ułożenia płytek „na styk” lub z zastosowaniem zbyt małych dystansów nie zawsze oznacza, że produkt posiada wadę. Większość producentów rekomenduje 3 mm jako optymalną szerokość fugi dla płytek nierektyfikowanych oraz około 1,5mm dla płytek z rektyfikowanymi krawędziami.