kody rabatowe Dunin

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje w godzinach: 

pn. - pt.: 8:00-17:00, sob.: 8:00 - 14:00  

 email: info@dekordia.pl
nowości / ważne informacje

Płytki cementowe z orientalnym wzorem

Zaletą kolekcji płytek cementowych jest różnorodność wzorów wywodzących się ze sztuki Maroka. Kolejnym atutem jest długowieczność płytek oraz wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Surowcami, z których wykonane są kafle jest nie tylko cement, ale również kamienie rzeczne oraz marmur. Naturalne kruszywa są uprzednio zmielone na drobny proszek. Do mieszanki cementu i sproszkowanych kamieni dodaje się też pigmenty, aby nadać kafelkom odpowiedni kolor i wzór.

Marokańskie płytki cementowe są wykonywane ręcznie w manufakturach. Do produkcji używa się naturalnych barwników z mieszanki minerałów, które nie ulegają blaknięciu podczas wypalania. Dzięki temu płytki cementowe mają nasycone barwy, a wzór jest ostry i nie ma rozmytych konturów. 
Ornamentalny wzór płytek marokańskich zapewnia bogate możliwości aranżacyjne. Do kafli cementowych zaleca się minimalną grubość fugi, aby nie zaburzyć wzoru. Płytki pomimo orientalnego kanonu lub wzoru typowego dla stylu retro, prezentują się świetnie również w nowoczesnych aranżacjach. Najczęściej są łączone z białymi płytkami, drewnopodobnymi oraz z betonem. Jest to doskonały sposób na podkreślenie oryginalności każdego wnętrza.

Płytki cementowe mają format kwadratu o wymiarach 20x20 cm. Występują również w formie heksagonalnej, co może ucieszyć miłośników nowoczesnych wnętrz. Oprócz dekoracyjnych ornamentów inspirowanych sztuką marokańską dostępne są również kontrastowe, geometryczne wzory kafli, umożliwiające ułożenie ich na kilka sposobów. Geometryczne płytki cementowe prezentują się niebanalnie i nowocześnie. 

Właściwości płytek cementowych

  • Gładka powierzchnia- Cementowe płytki podłogowe przechodzą obróbkę w specjalnej prasie hydraulicznej. Dlatego kafle cementowe wyróżniają się powierzchnią gładką i aksamitną.

  • Integralność pigmentu- Technika produkcji sprawia, że wzór jest integralną częścią płytki. Oznacza to, że pigmentacja jest zachowana na całej grubości płytki. Dzięki temu można z powodzeniem zetrzeć ich powierzchnię, a następnie ponownie zaimpregnować, bez żadnych strat kolorów.

  • Możliwość układania bez widocznego fugowania- Płytki z cementu różnią się od płytek ceramicznych idealnie prostą krawędzią. Pomiędzy kafle marokańskie układa się minimalną warstwę cementu lub fugę, która jest praktycznie niewidoczna.

  • Możliwość zmiany wykończenia płytek cementowych- Płytki cementowe można wykańczać poprzez nakładanie odpowiednich impregnatów. Nanosi się wosk dający efekt matu, połysku lub satyny. 

Układanie i impregnacja kafli cementowych

Cementowe płytki podłogowe przed ułożeniem koniecznie trzeba zaadaptować do nowych warunków. W tym celu należy je rozpakować i rozłożyć na posadzce. Adaptacja powinna trwać kilka dni. Pomieszczenie, w którym będą leżeć płytki cementowe powinno mieć jak najniższą wilgotność powietrza. Jest to również doskonały moment na obejrzenie wszystkich kafli i wyłapanie ewentualnych defektów. Podłoże, na którym mają być ułożone płytki dekoracyjne z cementu, powinno być wyrównane oraz suche. Położenie płytek cementowych na zawilgoconej posadzce niemal gwarantuje pojawienie się nieestetycznych wykwitów. 

Przed położeniem płytek powinno się je zaimpregnować. Dzięki temu kafle cementowe są zabezpieczone przed wilgocią, a także działaniem czynników mechanicznych. Drugi etap impregnacji musi się odbyć, gdy płytki będą przytwierdzone do podłogi. 

Kafle posiadają powierzchnię o otwartych porach, którą łatwo zaplamić. Podczas układania należy fugę zmywać natychmiast – nie można pozwolić na jej zaschnięcie, aby uniknąć trwałego zaplamienia płytki. Plusem jest to, że można wybrać stopień połysku, wzmocnić lub osłabić kolor, poprzez wybór odpowiednich środków impregnacyjnych.

Cementowe płytki podłogowe należy układać jak najbliżej siebie. Do mocowania kafelek stosuje się specjalny klej, który w swoim składzie zawiera cement. Fugowanie odbywa się przy pomocy tradycyjnych spoin lub płynnego betonu. Nadmiar fug należy zebrać przy pomocy wilgotnej ściereczki.

Jak dbać o płytki cementowe?

Do czyszczenia wystarczą standardowe środki czystości. Należy jednak unikać silnie żrących preparatów, które mogą zniszczyć powierzchnię cementowych kafelek. W celu usunięcia uporczywych zabrudzeń należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty oferowane przez producenta.

Ogrzewanie podłogowe

Marokańskie płytki cementowe nie stanowią żadnego problemu w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego. Tego typu okładzina posiada pozytywne opinie pod tym względem. Kafle cementowe mają większą grubość niż standardowa ceramika – ok 15 mm, przez co nagrzewają się wolniej, ale temperatura podłogi jest bardziej równomierna. Po nagrzaniu płytki cementowe oddają energię cieplną znacznie dłużej niż płytki ceramiczne. Jedynym minusem jest dłuższy czas oczekiwania na efektywne ogrzanie podłogi.

Przedstawiamy przykładowe wzory płytek cementowych oraz wzory jakie można z nich ułożyć.

Płytka Bekele oraz wzory jakie tworzą się po jej ułożeniu.

bekele-plytki-cementowe-20x20

Płytka Fernandez oraz wzory jakie tworzą się po jej ułożeniu.

fernandez-plytki-cementowe-20x20

Płytka Fran oraz wzory jakie tworzą się po jej ułożeniu.

fran-plytki-cementow-20x20

Płytka Lilian oraz wzory jakie tworzą się po jej ułożeniu.

liliam-plytki-cementowe-20x20

Płytka Timo oraz wzory jakie tworzą się po jej ułożeniu.

timo-plytki-cementowe-20x20

 

Płytka Zico oraz wzory jakie tworzą się po jej ułożeniu.

zico-plytki-cementowe-20x02

 

Komentarze