Jak samodzielnie dbać o armaturę?
To, jak długo bateria będzie działała bezawaryjnie, zależy w dużej mierze od nas samych. Aby tak było, należy przynajmniej kilka razy w miesiącu czyścić perlator (napowietrzacz) znajdujący się na końcu wylewki.
Czynność tę można wykonać samemu. Wystarczy wykręcić perlator
z baterii, następnie oczyścić sitko perlatora (dobrze jest przepłukać je
pod delikatnym strumieniem bieżącej wody) i wkręcić perlator na miejsce (pamiętając o prawidłowym założeniu uszczelki).
Kolejną, regularnie wykonywaną czynnością, powinno być czyszczenie powłok zewnętrznych baterii. Brud oraz plamy, powstałe na skutek osadzania się kamienia, należy usuwać, przemywając baterię czystą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła, opłukując czystą wodą
i wycierając do sucha miękką szmatką. Powierzchni chromowanych, pozłacanych lub kolorowych nie należy zmywać ściereczkami chropo- watymi lub środkami zawierającymi materiały ścierne. Unikajmy środków czyszczących zawierających kwasy, zasady, alkohol lub związki chloru. Do mycia armatury najlepiej wyko- rzystywać substancje polecone przez producenta, który na opakowaniu lub ulotce reklamowej wyraźnie podaje zasady użycia z uwzględnieniem materiału (np. glazura, podłoga, armatura, zlewy, wanny). W przy- padku, gdy kamień pojawi się na powierzchni armatury, można czyścić go roztworem wodnym octu spożywczego zmieszanego z wodą w stosunku 1:1.
Z pewnością dłużej będzie nam służyła bateria z wysokiej jakości głowicą,
o którą jednak także należy dodatkowo zadbać, zabezpieczając ją przed zanieczyszczeniami, takimi jak kamień czy rdza. Dlatego już podczas montażu baterii w instalacji wodnej zatroszczmy się o specjalne filtry kątowe i uszczelki
z filtrem.
Spełniając wszystkie wymienione zasady z pewnością przez wiele lat będziemy bezawaryjnie użytkować baterię.
Katarzyna Zaręba
Product Manager w firmie Deante - grupa Baterie
Komentarze
2015-04-07 14:51:29
beata z stylowo napisał:
Tak właśnie od początku, ale często omijamy tą czynność.
2012-01-01 14:01:52
Daniel napisał:
Motto artykułu: o baterie trzeba dbać od samego początku, systematycznie ją konserwując.
2011-10-14 10:16:09
petronella napisał:
Świetny artykuł:) cenna i duża porada:)) warto ja wykorzystać:))
2011-10-03 13:06:00
KoKo napisał:
Bardzo lubię wszelkie artykuły informacyjno-pomocnicze. O baterie rzeczywiście musimy dbać od samego początku, aby nam dobrze służyła przez długie lata. Kamień usuwamy systematycznie, a na co dzień dokładnie wycieramy baterię na zewnątrz.
2011-09-29 18:50:45
majanka napisał:
Idealny artykuł dla mnie - właśnie wczoraj szorowałam łazienkę. Kamień i taki ciemny brunatny osad to najgorsze, co może być w łazience.
2011-08-27 08:46:45
piotr napisał:
my również mamy wodę bardzo złą. chyba wszyscy mieszkańcy miast taką mają? mi tak się wydaje.
2011-07-26 17:48:25
Tiramisu napisał:
U nas jest tak twarda woda,ze niestety co kilka miesięcy bezwzglednie musimy wymieniać siteczka w kranach.Oczywiście czyścimy je regularnie,ale niestety przy takiej wodzie nie sposób przedłużac im zywotnosc.Moze rzeczywiście założenie filtrów byłoby tutaj nieocenione...
2011-01-05 22:27:02
Pani Wiosna napisał:
Powiem szczerze, że nigdy nie zastanawiałam się nad tak dokładnym czyszczeniem baterii, by przedłużyć jej żywotność. Zaskoczeniem są dla mnie np. filtry w uszczelkach. Ciekawa rada i na pewno skorzystam z niej w przyszłości.