kody rabatowe Dunin

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje w godzinach: 

pn. - pt.: 8:00-17:00, sob.: 8:00 - 14:00  

 email: info@dekordia.pl


nowości / ważne informacje

Wybieramy baterie do łazienki

Jaka bateria do łazienki

Wybór baterii do naszej łazienki to tylko z pozoru łatwe zadanie. Od tego jakie baterie wybierzemy zależy nie tylko wygląd naszej łazienki, ale również koszty, jakie poniesiemy. Właśnie dlatego wybierając baterie kierujmy się nie tylko walorami estetycznymi, ale również zwracajmy uwagę na walory użytkowe.

Oferta na rynku jest bardzo bogata, do każdego wnętrza można znaleźć odpowiedni model. Główną do rozwiązania kwestią jest, czy wybierzemy baterie jedno- czy dwuuchwytowe. Od tego wyboru zależy nasze oszczędzanie wody.

Jeden czy dwa uchwyty?

Baterie dwuuchwytowe mają ładne, stylowe kształty ale nie są jednak rozwiązaniem oszczędzającym wodę. Odkręcając kurek musimy przez dłuższą chwilę regulować siłę strumienia i odczekać, aż woda osiągnie właściwą dla nas temperaturę. Słabym punktem baterii dwuuchwytowych są również uszczelki przy pokrętłach i połączenie z instalacją zimnej i ciepłej wody. Uszczelki stosunkowo często trzeba wymieniać.

Najpopularniejsze obecnie są baterie jednouchwytowe, wygodniejsze i oszczędniejsze w używaniu od dwuuchwytowych. Temperaturę i ilość wody regulujemy podnosząc uchwyt do góry i manipulując nim na boki. Baterie jednouchwytowe oszczędzają nawet 25 % wody przy uruchomieniu w porównaniu do baterii dwuuchwytowych. Często są wyposażone w dodatkowe rozwiązania wspomagające oszczędność - ograniczniki wypływu i temperatury.

Na ścianę czy na umywalkę?

Miejsce montażu baterii zależy od wysokości do której doprowadzono w ścianie rury zimnej i ciepłej wody. Baterie podtynkowe montowane są do ścian, a baterie sztorcowe do urządzeń sanitarnych. Baterie ścienne znacznie mniej się brudzą, dzięki czemu łatwiej utrzymać łazienkę w czystości. Plusem Baterii sztorcowych jest fakt, że nie zajmują miejsca na ścianie, zyskamy więc powierzchnię do zagospodarowania (np. powie- szenie szafki).

Decydując się na baterię sztorcową zamiast tradycyjnej baterii jednootworowej mamy jeszcze baterie wielootworowe. Bardzo rzadko stosowana w polskich domach, ze względu na swoją wysoką cenę, potrafi jednak nadać klasę każdej łazience.

Baterie dwuotworowe – rzadko stosowane baterie umywalkowe lub wannowe. Dostępne w wersjach jedno
i dwuuchwytowych.
Baterie trzyotworowe – baterie umywalkowe i bidetowe, zazwyczaj utrzymane w nowoczesnej stylistyce, choć ostatnio pojawiło się kilka serii stylizowanych na lata 20. ubiegłego stulecia. Najczęściej wyposażone
w dwa pokrętła i wylewkę.
Baterie czterootworowe – modele dedykowane do wanny. Na obrzeżu wanny, obok pokręteł i wylewki, montowana jest dodatkowo główka prysznicowa. Specjalny mechanizm chowa wąż prysznica pod wanną.

Jaka bateria do łazienki
Jak oszczędzać wodę?

Perlator - zabiegiem służącym oszczędzaniu wody, stosowanym w większości baterii, jest perlator (układ sitek silnie napowietrzających strumień wody). Dzięki zastosowaniu tego układu sitek powstaje wrażenie,
że wody płynie więcej, niż w rzeczywistości.

Baterie termostatyczne - jest to rozwiązanie droższe, jednak dające większe oszczędności wody. Dzięki zastosowaniu baterii termostatycznej temperatura wody nie przekracza ustalonej wartości. Myjąc ręce nie odkręcamy nawet zimnej wody. Baterie te mają zazwyczaj wbudowaną blokadę ilości wypływającej wody.

Baterie bezdotykowe - jest to rozwiązanie najmniej popularne ze względu na wysoką cenę. Bateria bezdotykowa uruchamia się, gdy wsuniemy dłonie pod kran. Strumień wody jest wyłączany po określonym czasie, np. 20 sekundach lub po zabraniu rąk.

O oszczędzaniu wody musimy pamiętać wybierając baterię prysznicową. Pod prysznicem bowiem zużywamy najwięcej wody w łazience. Na oszczędzanie wody ma wpływ przede wszystkim główka prysznica, perlator to kwestia bardzo ważna. Możemy spotkać również słuchawki, dzięki których specjalnej budowie zużywają znacznie mniej wody, a zachowują taką samą siłę strumienia i przyjemność brania prysznica, jak zwykły model. Kupując baterie warto ponadto szukać baterii prysznicowej umożliwiającej ustawienie kilku różnych strumieni wody.

Komentarze

2010-10-25 14:46:11

Mariola d Mizerów napisał:

zgadzam sie z opinią dobierania odpowiedniej główki prysznicowej, im więcej róznych strumieni wody tym wieksza szansa na dobre oszczędzanie:)