kody rabatowe Dunin

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje w godzinach: 

pn. - pt.: 8:00-17:00, sob.: 8:00 - 14:00  

Do dnia 30.07.2024r salon stacjonarny nieczynny z powodu remontu

 email: info@dekordia.pl
nowości / ważne informacje

Jak zaaranżować niewielką przestrzeń?

aranżacja małego pomieszczenia

Kiedy powierzchnia naszego mieszkania waha się między 30 a 50 m², stajemy przed dylematem: jak najlepiej zaaranżować niewielką przestrzeń. Nie jest to zadanie proste zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę,
że większość pomieszczeń musi spełnić równocześnie kilka funkcji.

Istnieje kilka uniwersalnych zasad, którymi możemy się kierować przy urządzaniu niewielkich mieszkań:

1. Ograniczmy ilość ciemnych kolorów w mieszkaniu. Jasne kolory optycznie powiększą naszą przestrzeń.

2. Zwracamy uwagę na rozmiar stosowanych płytek i paneli. Małe kafelki rozpraszają wzrok na wielu elementach, przez co pomieszczenie wydaje nam się mniejsze. Zastosowanie dużych kafli czy szerokich paneli sprawi, że wnętrze nabierze przestrzeni.

3. Ważne jest odpowiednie oświetlenie. Stojące lampy zabierają za dużo miejsca, więc w małym mieszkaniu najlepiej sprawdzi się mocowane w podwieszonym suficie oświetlenie punktowe, kinkiety lub proste żyrandole. 

4. Duże przedmioty i wzory ograniczają naszą przestrzeń. Odradzamy stosowanie dużych, przytłaczających wnętrze wzorów na dywanach czy zasłonach, kupowania dużych mebli, które zagracą mieszkanie
i gromadzenia zbyt wielu drobiazgów.

Jeżeli jesteśmy wystarczająco zdeterminowani i zdecydujemy się na generalny remont, obejmujący wyburzenie ścian, mamy sporą szansę uzyskać zaskakujący efekt.

Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest mieszkanie naszego użytkownika, który zgodził się podzielić swoimi doświadczeniami.
Niewielkie, 36-metrowe mieszkanie w 10-pietrowym bloku z lat 60-tych było podzielone na dwa pokoje
(w tym jeden przechodni), małą kuchnię z „okienkiem”, ciasną łazienkę i przedpokój. Zasadniczy podział funkcjonalny mieszkania został zachowany, zmianie uległy jednak proporcje pomieszczeń.
aranżacja małego pomieszczenia

Fot. Pokój przed remontem

Do najpoważniejszych i najbardziej inwazyjnych prac należało zburzenie ścian dzielących kuchnię
z przechodnim pokojem oraz częścią przedpokoju.
aranżacja małego pomieszczenia

Fot. Pokój po remoncie

Zabieg ten pozwolił na znaczne powiększenie powierzchni kuchni i otwarcie jej na przedpokój. Ściana dzieląca kuchnię od przechodniego pokoju została przesunięta, co umożliwiło połączenie niewielkiego korytarzyka prowadzącego do drugiego pokoju i łazienki z kuchnią i przedpokojem. W ten sposób powstała przestrzeń w typie openspace z miejscem na kącik jadalny o którym nie mogło być mowy przy poprzednim podziale wnętrza. Kolejną korzyścią z przebudowy było otrzymanie dwóch niezależnych pokoi o rozmiarach 12 i 10 m², z których jeden z powodzeniem może pełnić funkcję salonu, drugi może stać się przytulną sypialnią.

aranżacja małego pomieszczenia

Fot. Kuchnia po remoncie

Włączenie do wspólnej przestrzeni salonu pozwoliłoby na powiększenie mieszkania, jednak ja wolałem dysponować dwoma oddzielnymi pokojami. Warto również pamiętać, że nie wszyscy są zwolennikami aneksów kuchennych, które mimo swych licznych zalet potrafią być kłopotliwe.  Połączenie kuchni z pokojem reprezentacyjnym, jakim jest salon wymaga utrzymywania w niej przez cały czas idealnego porządku, poza tym zapachy i odgłosy dobiegające z kuchni nie zawsze należą do najprzyjemniejszych.

aranżacja małego pomieszczenia

Fot. Łazienka po remoncie

Znaczącą metamorfozę przeszła również łazienka. Przy tak niewielkich rozmiary jak 4 m² rezygnacja z wanny na rzecz kabiny prysznicowej jest niemal nieunikniona. W naszym przypadku pozwoliła wygospodarować miejsce na umywalkę z szafką, której brakowało poprzednio. Biały kolor, zastosowanie luster i odpowiednie oświetlenie pozwoliły optycznie powiększyć niewielką powierzchnię pomieszczenia.

Zastosowano nowe podziały wnętrz w połączeniu z jasnymi z neutralnymi kolorami i prostym wzornictwem, co zaowocowało stworzeniem przestronniejszego i funkcjonalnego mieszkania. Do największych plusów należy zlikwidowanie niewygodnego pokoju przechodniego oraz uzyskanie większej kuchni z kącikiem jadalnym. Na metamorfozie zyskała również łazienka, gdzie zastosowanie kabiny prysznicowej pozwoliło na lepsze wykorzystanie przestrzeni.

Na przykładzie opisanego mieszkania widać, że nawet jeżeli nie możemy się pochwalić dużym apartamentem nie jesteśmy skazani na ciasnotę, z pomocą kilku trików możemy sprawić, że nasza przestrzeń życiowa zyska nie tylko na wielkości, ale również na jakości. Koszty remontu zamknęły się w kwocie 65 000 zł (w tym 49 000 zł to koszt użytych materiałów).

aranżacja małego pomieszczenia

 Fot. Łazienka przed i po remoncie

 

Komentarze

2011-07-27 18:37:55

Tiramisu napisał:

Jestem pod wrażeniem.Prawdziwa metamorfoza,nie tylko liftng.Zakochałam się głównie w łazience.Również jestem posiadaczką bardzo malutkiej łazieneczki.W dodatku nie mam osobno WC tak jak tutaj.Jako że planujemy wkrótce remont,pozwole sobie skorzystać z tego pomysłu.Jasna,nowoczesna przestrzeń,doskonałe oświetlenie.Wrazenie czystości,przestrzeni i nowoczesności.Kabina prysznicowa istotnie jest doskonałym rozwiązaniem w małych pomieszczonkach.Coprawda nie można juz sobie pozwolić na kapiele relaksacyjne w piance,ale wart przeprowadzic takie zmiany mimo wszystko.

2011-01-05 22:29:57

Pani Wiosna napisał:

Niesamowita zmiana. Mieszkanie wygląda nie tylko pięknie, ale też bardzo nowocześnie. Dobry pomysł to podstawa każdego remontu. Czasem tylko trzeba zdobyć się na odważniejszy krok do przodu.

2010-10-22 15:52:05

Mariola d Mizerów napisał:

metamorfoza łazienki jest zaskakujaca, a wiekszość ludzi mieszkajacych na blokach własnie z takim problemem się spotyka:) myslę że artykuł spełnia swoją rolę i przy kilku dobrych wskazówkach pomoże nie jednej osobie:)