Baterie Daniel Rubinetterie

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje w godzinach: 

pn. - pt.: 8:00-17:00, sob.: 8:00 - 14:00  

Do dnia 30.07.2024r salon stacjonarny nieczynny z powodu remontu

 email: info@dekordia.pl
nowości / ważne informacje

Jak impregnować i konserwować gresy

Charakterystyczną cechą płytek gresowych jest jednolitość struktury materiału. Gres jest bardzo odporny na ścieranie, twardy i ma znikomą nasiąkliwość.
Rozróżniamy gres o powierzchni naturalnej, gres polerowany oraz  gres szkliwiony. Jeśli chodzi o konserwację gresu szkliwionego stosujemy zasady identyczne jak przy konserwacji szkliwionych płytek ceramicznych. Inaczej wygląda konserwacja gresu naturalnego i polerowanego. Polerowanie zapewnia płytce wysokie walory estetyczne i zapewnia intensywność kolorów, tym samym niestety powoduje zwiększenie mikroporowatości, czyniąc gres bardziej podatnym na zabrudzenia i rysowanie powierzchni.

Istotnym czynnikiem, który decyduje o długowieczności gresów jest jego konserwacja. Zabezpiecza ona posadzki przed ingerencją brudu pochodzenia zarówno wodnego, jaki i oleistego oraz przed zużywaniem (na skutek częstego chodzenia).

 

Jak impregnować gresy

Mycie początkowe gresu

Na samym początku konserwacji usuwamy pozostałości kleju i fug. Używamy do tego celu odpowiednio rozcieńczonych produktów o właściwościach kwasowych (zwykle w proporcjach 1 część kwasu do 5 części wody). Tak przygotowany roztwór nanosimy na podłogę i pozostawiamy go na niej od 30 do 60 minut. Następnie usuwamy go za pomocą szczotki lub maszyny czyszczącej spłukując wodą.

Jakie środki stosować do impregnacji?

Informacja odnośnie konieczności lub nie impregnacji znajduje się na opakowaniu płytki. Ze względu na zmianę impregnatu na nowocześniejsze w nowych dostawach, może wystąpić potrzeba wykonania testów.

Konieczność zabezpieczenia woskiem wynika z własności gresu polerowanego, który z racji swoich własności, a mianowicie większej nasiąkliwości niż gres szkliwiony czy techniczny, łatwiej ulega zabrudzeniom i zarysowaniom. Proces polerowania, któremu poddany jest gres otwiera pory zasklepione podczas procesu wypalania w które może wnikać brud i wilgoć. Dla zabezpieczenia przed uszkodzeniami gres, do momentu montażu jest fabrycznie zabezpieczony warstwą ochronną z wosku. Informacja o warstwie wosku jest umieszczona na opakowaniu płytek. Warstwę zabezpieczająca należy usunąć. Do usuwania impregnatów przeznaczone są tzw. zmywacze, które również należy sprawdzić pod kątem skuteczności i wpływu na płytkę szczególnie wówczas, gdy z opisów na opakowaniach wynika, że bazują na substancjach o właściwościach żrących (w składzie mogą zawierać jonowe lub niejonowe środki powierzchniowo czynne, zasady, kwasy, rozpuszczalniki organiczne), a następnie zaimpregnować specjalnie do tego przeznaczonym preparatem zwanym impregnatem. W zależności od składu mogą w mniejszym lub większym stopniu spełniać wymienione warunki, dlatego zawsze należy zapoznać się z instrukcją producenta preparatu, ponieważ niektóre mogą pogłębiać odcień płytki, tworzyć powłokę, wybłyszczać, chronić tylko przed określoną substancją plamiącą, np. olejem i tłuszczem. Zaleca się też przeprowadzić testy, najlepiej przed ułożeniem płytek, gdyż nieumiejętnie wykonana impregnacja może pogorszyć wygląd okładziny. Aby tego uniknąć, zaleca się zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta impregnatu, m.in. przestrzegać sposobu nanoszenia, czy liczby warstw. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nadmiar preparatu, który nie zostanie wchłonięty przez nisko nasiąkliwą płytkę gresową, stanie się po jego wyschnięciu przyczyną powstania plam trudnych do usunięcia. W tych miejscach bardziej widoczne będą również zarysowania. Dzięki wcześniejszemu sprawdzeniu impregnatu (testom) uzyskamy informację o jego skuteczności, a także czy wybrana technologia nakładania i preparat wystarczająco zabezpieczają płytkę przed zaplamieniem.

Gresy polerowane, wymagają więc szczególnej uwagi, ze względu na w/w obróbkę powierzchni płytki. W zależności od partii produkcyjnej, warunków i okresu przechowywania płytki, warstwa ochronna może mieć różny wygląd.

Do usuwania wosku i wykonywania nowej warstwy zabezpieczającej przed zabrudzeniem można zastosować zestawy produktów min. firm: Fila, HG, SanProfi, Sopro, itp. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniem producenta danego produktu.

Zaleca się przed zastosowaniem danego środka zrobić testy jego skuteczności przed ułożeniem płytek, jednocześnie sprawdzamy możliwość zabrudzenia fugą. Prosimy wybrać jedną płytkę do testów. Podzielić powierzchnię płytki na trzy części: 1/3 fabryczna z 2/3 usuwamy warstwę ochronną zmywaczem. Następnie na oczyszczonej jej połowie czyli 1/3 całości, nakładamy impregnat. Po wyschnięciu nakładamy na krawędziach płytki fugę i pielęgnujemy ją.

Testy pozwalają ocenić:

1. możliwość zabrudzenia i porysowania fugą,

2. kiedy można fugować i myć,

3. skuteczność wybranego zmywacza i impregnatu.

 

Jak konserwować gresy polerowane?

Do gresów polerowanych stosuje się nieprzepuszczalne preparaty na bazie rozpuszczalników zdolne wypełnić odkryte mikropory i zabezpieczyć gres przed ryzykiem poplamienia. Produkty te należy równo- miernie rozprowadzić (najlepiej nanosząc niewielką ilość na szmatkę i przetrzeć płytki) i pozostawić na kilka godzin do wyschnięcia. Tak przygotowana podłoga nadaje sie do użytkowania.

Codzienna konserwacja gresu polerowanego

Do codziennej konserwacji gresów polerowanych tj. do mycia i usuwania zabrudzeń spowodowanych bieżącą eksploatacją, wystarczy stosowanie zwykłego detergentu do mycia powierzchni ceramicznych rozcieńczo- nego wodą zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu, po czym podłogę należy starannie osuszyć.

Specjalna konserwacja gresu polerowanego

Do konserwacji specjalnej tj. do wywabiania plam mocnych i intensywnych (kawa, herbata, wino, olej, rdza, tłuszcz, soki) należy używać specjalnych detergentów-wywabiaczy plam. Detergentu-wywabiacza używa się bez rozcieńczania, nanosząc go bezpośrednio na plamę oraz całą powierzchnię poplamionej płytki i pozosta- wiając go tam aż do całkowitego wyschnięcia, następnie należy mokrą gąbką usunąć pozostałości, które wchłonęły brud. W przypadku powstania zacieków czynności należy powtórzyć.

Konserwacja gresu naturalnego

Postępowanie ochronne dla gresu naturalnego nie ma specjalnego znaczenia, gdyż do konserwacji produktu wystarcza poprawne i skuteczne mycie powierzchni ogólnie dostępnymi środkami do czyszczenia podłóg kamiennych. Konserwacja gresu naturalnego polega na stosowaniu silnie rozcieńczonego detergentu do mycia podłóg. Przy silnym zabrudzeniu używa się mocnego detergentu do mycia podłóg zwykle słabo stężonego środka odtłuszczającego. Następnie po wykonaniu tej czynności powierzchnię należy dokładnie spłukać. Do impregnacji powierzchni balkonów i tarasów można stosować silikonowy preparat do spoin i płytek ceramicznych.

Komentarze

2012-01-03 17:43:51

Daniel napisał:

Fachowo napisany artykuł, cenne rady i podpowiedzi.

2011-10-14 09:56:49

petronella napisał:

Fajny artyluł i bardzo pomocny:)) ja osobiście już zdecydowałam się na impregnację i jestem zadowolona:))

2011-09-04 17:16:21

natasza napisał:

witam. przeczytałam artylół. jest on bardzo dobrze zredagowany i przemyślany. całość fajnie się czyta. na pewno artykół pomoże wielu ludzią. pozdrawiam