Kolor zielony występuje w bardzo wielu odcieniach i daje duże możliwości aranżacyjne. W zestawieniu z innymi barwami lub materiałami jest ich jeszcze więcej. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie zieleni do wnętrza. Barwa ta jest też coraz częściej wykorzystywana nie tylko jako detal, ale jako podstawa aranżacji. Najłatwiej uzyskać taki efekt wykorzystując zielone płytki ceramiczne w kuchni lub łazience.

Projektanci wnętrz również coraz śmielej wykorzystują potencjał aranżacyjny zielonych płytek w kuchniach, łazienkach, i innych pomieszczeniach. Zieleń należy do kolorów neutralnych, czyli uniwersalnych barw bazowych. Dlatego można śmiało stosować go nawet w większej intensywności niż detal. Wystarczy dobrać odpowiedni odcień i zestawić go z innymi kolorami oraz materiałami we wnętrzu.

Łazienka to miejsce, które powinno sprzyjać relaksowi na najwyższym poziomie. Barwa zielona może ułatwić stworzenie miejsca z kojącą atmosferą domowego spa.  Kuchnia to serce domu, w którym spędzamy dużo wolnego czasu, zatem wykorzystanie soczystej zieleni może sprawić, że będzie bliżej natury i jeszcze przyjemniej.

kolekcja Braga- Ceramika Końskie

Wybierz ulubiony odcień zieleni.

Istnieje bardzo dużo odcieni zieleni, eksperci piszą że jest ich aż około tysiąca. Podstawowe odcienie to seledynowy, który emanuje świeżą energią, a modna butelkowa zieleń dodaje klasy eleganckim aranżacjom, szczególnie w zestawieniu ze złotem i marmurem. Kolejny to energetyczna limonka, zieleń trawy, groszku, oliwki czy pistacjowa, ale też pastelowa mięta czy kojący morski przełamany błękitem. Intensywna barwa nie musi oznaczać jaskrawego odcienia. To po prostu nieprzytłumiony i nasycony kolor. Może warto rozważyć również zastosowanie najpiękniejszej zieleni, jaką możemy wykorzystać we wnętrzach dobrze oświetlonych – rośliny doniczkowe.

kolekcja Curio- Tubądzin

Jak wprowadzić zieleń do aranżacji kuchni lub łazienki?

Na początku warto się zastanowić czy kolor ma dominować czy ma być tylko ożywiającym przestrzeń akcentem. Następnie wybrać ulubiony odcień i umiejętnie połączyć z innymi elementami wyposażenia. Jeśli nie jesteśmy pewni co do wybranego koloru pasuje, skorzystajmy z pomocy architekta wnętrz.

Zielone płytki możemy wprowadzić na jedną ścianę lub nawet jej fragment, zaznaczając wybraną strefę, np. prysznicową w łazience. Pozostałe płaszczyzny pozostawić w białym lub innym neutralnym kolorze. Taką aranżację  możemy ocieplić drewnem i dobrze zaplanowanym oświetleniem. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że stylowa zielona lampa to również doskonały detal dekoracyjny we wnętrzu.
Ciekawym rozwiązaniem jest ułożenie zielonych płytek tylko do pewnej wysokości. Powstanie ciekawa lamperia, którą warto odciąć od reszty ściany dekoracyjną listwą. Pozostały fragment ściany można pomalować, położyć tapetę lub płytki w innym kolorze. Ten sposób wykończenia jest pomocny w przypadku bardzo wysokiego sufitu. Kolejnym zaskakującym sposobem na wykorzystanie koloru zielonego jest pomalowanie sufitu na zielono, a pozostałe elementy wystroju mogą pozostać w jasnych barwach. Ten trick zmniejszy optycznie wysokość ścian i doda do aranżacji powiew natury.
Z zielonych płytek możemy również wykonać efekt ombre stopniując od podłogi najciemniejsze odcienie po jaśniejsze i białe przy suficie. Jest też łatwiejsze rozwiązanie umożliwiające zastosowanie tego efektu- są to płytki w stylu ombre zaproponowane przez naszego rodzimego producenta Paradyż.

kolekcja Nightwish Green-Paradyż

Do czego pasują zielone płytki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Dobór innych barw jest zależny od odcienia zieleni oraz jej nasycenia. Ciemna i butelkowa zieleń doskonale łączy się ze złotem, karmelem, pudrowym różem i kolorem musztardowym. Oczywiście kolor biały nie ma sobie równych w kreowaniu ponadczasowych aranżacji i pasuje do wszystkich wariacji zielonego.
Zielone płytki ceramiczne prezentują się doskonale również w towarzystwie szarych i betonowych płytek. Uzupełnieniem tego zestawienia może być czarna lub złota armatura, lampy i inne dodatki.
Desenie i materiały pasujące do barwy zielonej to drewno, biało-czarny marmur oraz lastryko. Takie zestawienia będzie wyglądało ciekawie i wzbudzi zachwyt wszystkich gości.
Kolejnym sposobem na wprowadzenie koloru do wnętrza jest zastosowanie zielonych kafli lub tapety z motywem tropikalnym. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć tylko zielony akcent na wybranym fragmencie lub na jednej ścianie. W tym przypadku sprawdzą się również szklane dekoracje ścienne, które świetnie urozmaicą monochromatyczną aranżację.

Jak widać aranżacja łazienki lub kuchni nie oznacza, że możemy zastosować tylko zielone kafelki. Oprócz tego coraz częściej stosuje się kolorową stolarkę okienną lub drzwiową, meble łazienkowe oraz ceramikę sanitarną (umywalka, wc, wanna).

Najbezpieczniejszym sposobem na wprowadzenie akcentu barwnego jest zastosowanie zielonych dekoracji typu dozowniki mydła, ręczniki i zasłonki. To rozwiązanie dla osób, które nie są pewne czy odnajdą się w zielonej aranżacji. Mogą na początek poeksperymentować z wymienionymi elementami ruchomymi. My zachęcamy jednak do odważnych decyzji i wykorzystanie zielonych płytek ceramicznych. Okiełznanie dzikiej zieleni w naszych mieszkaniach może nadać wnętrzu nowego i świeżego wymiaru.

Wybrane kolekcje zielonych płytek- polscy producenci.

kolekcja mozaik Jade- Dunin