kody rabatowe Dunin

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje w godzinach: 

pn. - pt.: 8:00-17:00, sob.: 8:00 - 14:00  

Do dnia 30.07.2024r salon stacjonarny nieczynny z powodu remontu

 email: info@dekordia.pl
nowości / ważne informacje

Fugi- jak dobrać ich kolor?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów. Jedne lepszej jakości, inne nieco gorszej. Jedne droższe, inne z kolei na każdą kieszeń. Jednak sam rodzaj to nie wszystko. Istotny jest także kolor. W sklepach dostaniemy fugi w rozmaitych barwach. Jaki kolor wybrać, by pasował do projektu łazienki? Która barwa będzie praktyczna, a która najbardziej odporna na ścieranie i inne uszkodzenia?

czarne fugi do białych płytek

Szare, białe, beżowe

Klasyczne barwy, takie jak biele, szarości czy beże, są najczęściej wybierane przez Polaków. Dlaczego? Powodów jest kilka. Kolory te są uniwersalne. Pasują w zasadzie do każdego rodzaju płytki. Doskonale wkomponowują się zarówno w małe kafelki, jak i sporej wielkości kwadraty czy prostokąty. Nadają się także do płytek o owalnych kształtach. Inną sprawą jest cena. Beżowe, białe i szare fugi należą do najtańszych na rynku. A różnica w cenie między poszczególnymi kolorami może być naprawdę ogromna – nawet czterokrotna! Jaka jest wada takich uniwersalnych płytek? Pracownicy sklepów z płytkami ceramicznymi wskazują przede wszystkim na fakt, że płytki te szybko się brudzą. Na jasnych fugach szybko pojawiają się plamy, które dość ciężko usunąć.

Spoina w kolorze płytki

Niezwykle często decydujemy się na fugę w kolorze płytki. Takie rozwiązanie wybierają przede wszystkim osoby, które boją się, lub po prostu nie lubią eksperymentować. Projektanci łazienek uważają, że spoina w kolorze kafelki nie jest złym rozwiązaniem. Dzięki temu nasze wnętrze będzie wyglądało bardziej schludnie, czysto, co w przypadku łazienki jest jak najbardziej uzasadnione. Decyzja o wyborze fugi w kolorze płytki uzasadniona jest również wtedy, gdy nasze kafelki nie są zbyt dobrej jakości. Ujednolicenie kolorystyki sprawi, że płytki nierównej wielkości nie będą rzucały się tak bardzo w oczy.

A może postawić na kontrast?

Fachowcy podkreślają, że rzadko, ale jednak zdarza się, że klienci – w projekcie łazienki – decydują się na kontrast pomiędzy kolorem płytki, a kolorem fugi. Takie rozwiązanie pozwala ocieplić wnętrze. Dzięki temu spędzanie czasu w łazience będzie przyjemne. Kojarzyć się będzie z relaksem i odpoczynkiem. Kolejnym powodem, dla którego warto postawić na kontrast, jest wyeksponowanie niestandardowego kształtu płytek. Jeśli zdecydujemy się na estetyczne krągłości, doskonale wkomponuje się w nie fuga w wyrazistym kolorze. Kontrast doskonale sprawdza się również w mozaice. Dzięki temu każda najmniejsza płytka będzie idealnie zaakcentowana. Projektanci wnętrz podkreślają jednak, że kontrast wcale nie musi oznaczać sytuacji, że do białych płytek dobieramy czarną fugę. Jeśli takie rozwiązanie będzie pasować do naszych mebli, to dlaczego nie. Jednak bardzo rzadko zdarza się, by taki pomysł się sprawdził. Kontrast musi być przemyślany i pasować do wnętrza. Nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim pod względem dobrego samopoczucia użytkowników łazienki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kolorowej fugi?

Kiedy decydujemy się na remont czy urządzanie łazienki samodzielnie, bez zatrudnienia fachowca, dobrze jest, gdy oprócz pięknego koloru sprawdzimy również dodatkowe atuty fugi. Spoina położona przez niedoświadczoną osobę może się odbarwić, mogą pojawić się w niej grudki. By tego uniknąć, warto zwrócić uwagę na jej jakość oraz na instrukcję kładzenia. Im łatwiejsza w użyciu, tym dla laika lepiej. Wśród dostępnych na rynku fug, jednymi z najbardziej cenionych są fugi firmy Atlas, Mapei czy Cersanit. Klienci wskazują na takie atuty, jak: wodoodporność, gładkość konsystencji, łatwość w czyszczeniu i usuwaniu zabrudzeń, idealną elastyczność. Takie cechy fugi są istotnie nie tylko podczas samego jej nakładania. Dobra fuga to fuga, która służyć nam będzie przez wiele lat. Solidne fugi nie należą może do najtańszych, jednak dobra inwestycja na etapie urządzania czy remontu, pozwoli uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania podczas użytkowania wnętrza.

Ile kosztuje dobra fuga?

Cena fugi uzależniona jest od koloru oraz od producenta. Najtańsze fugi kosztują nieco ponad 19 złotych za 2 kilogramy, choć możemy dostać i takie, których cena sięga nawet kilkadziesiąt złotych. Do najtańszych należą zaprawy w różnych odcieniach koloru białego, beżowego oraz szarego. Droższe są fugi kolorowe. Cena zależna jest również od producenta.

Komentarze