Płytki cegiełki. Trendy 2025
Cegiełki wracają. A może nigdy nie wyszły z mody? Jedno jest pewne – w 2025 roku nie schodzą z wnętrzarskiego podium. Te niepozorne płytki, które kojarzą się z klimatem nowojorskiego metra (stąd ich angielska nazwa – subway tiles), dziś występują w tylu kolorach, fakturach i wykończeniach, że aż trudno zdecydować, którą wersję zabrać do domu. Ale spokojnie – przeprowadzimy Cię przez najgorętsze trendy i podpowiemy, jak ograć cegiełki tak, żeby nie było nudno.
Cegiełka? Mały format, wielki efekt
Technicznie rzecz biorąc, płytki cegiełki to niewielkie, prostokątne kafelki – zazwyczaj o wymiarach 7,5 x 15 cm, choć coraz częściej spotyka się je też w wersjach XL albo wręcz mini. Wykonane z ceramiki, szkliwione lub matowe, są odporne na wilgoć, łatwe w utrzymaniu i dają ogromne pole do popisu przy układaniu – od klasycznej cegiełki, przez jodełkę, aż po patchworkowe szaleństwa.
I choć kiedyś królowały w kuchniach i łazienkach, dziś śmiało wkraczają do salonów, korytarzy, a nawet sypialni. Tak, dobrze czytasz – sypialnia z cegiełkami na ścianie potrafi zaskoczyć i... zachwycić.
Kolory, które robią robotę
W 2025 roku zapomnijmy o jednolitej nudzie. Cegiełki grają kolorami – od klasyki po odważne akcenty.
Białe cegiełki – zawsze na czasie
To wnętrzarski evergreen. Idealne do małych kuchni, gdzie dodają światła i lekkości. Świetnie odbijają światło, dzięki czemu optycznie powiększają przestrzeń. Zestaw je z drewnianą jodełką na podłodze lub czarno białymi wzorzystymi płytkami. Pięknie będą się prezentować zarówno w mono kolorowej białej kuchni z białymi frontami jak i staną się bazą dla oliwkowych lub kaszmirowych frontów. Biała cegiełka + drewniane blaty? Klasa sama w sobie.
Beże i kremy – ciepło, przytulnie, naturalnie
Wnętrza w stylu earth tones to jeden z najmocniejszych trendów 2025. Beżowe cegiełki pięknie wpisują się w ten klimat – są neutralne, ale nie zimne. Łącz je z jasnym drewnem, lnianymi tekstyliami, oliwkową zielenią albo terakotą. Efekt? Totalna harmonia.
Brązy – retro wraca do łask
Czekoladowe, karmelowe, miedziane – brązowe cegiełki to ukłon w stronę stylu vintage i boho. Dają głębię, charakter i świetnie komponują się z mosiężnymi dodatkami czy starym dębem. Do salonu? Jak najbardziej. Do łazienki z wolnostojącą wanną? Strzał w dziesiątkę.
Kolorowe cegiełki – dla odważnych i kreatywnych
Cegiełki w odcieniach butelkowej zieleni, granatu, ceglanej czerwieni czy musztardowego żółtego? Czemu nie! To propozycja dla tych, którzy nie boją się przyciągać wzroku. Świetnie wyglądają jako akcent – np. jedna ściana w kuchni albo zagłówek w sypialni. Kolorowe cegiełki potrafią całkowicie zmienić klimat pomieszczenia. Łącz je z prostymi meblami, niech one grają pierwsze skrzypce.
Nasze propozycje
Absolut Keramika Murano to zarówno białe jak i pastelowe cegiełki, Aparici Joliet to brązy, beże, czerń a nawet granat oraz zieleń. Jeśli myslisz o ciepłych pastelach to Ape Ceramica Acquarella. Chcesz połysku to Carmen Ceramic Art Seville. Vives Zero Origo, Tubądzin Masovia, Peronda Harmony Lagoon, Peronda Harmony Glint, Peronda Harmony Bari, Paradyż Sundown, Mainzu Ceramica Village, Keros Ceramica Zen. Coś co zbliży Cię do natury? Bestile Madrazo czyli imitacja cegły w kolorach natury.
W naszym sklepie znajdziecie wiele propozycji przeróżnych faktur i kolorów!
Do jakich pomieszczeń pasują?
Kuchnia – klasyka. Zamiast tradycyjnego fartucha między blatem a szafkami, postaw na cegiełki. Są praktyczne i stylowe.
Łazienka – idealne na całą ścianę lub tylko kabinę prysznicową. Z matową fakturą wyglądają szlachetnie.
Przedpokój – tu każdy centymetr ma znaczenie. Jasne cegiełki rozjaśnią przestrzeń i dodadzą charakteru.
Salon– cegiełkowa ściana za telewizorem? A może przy kominku? Albo jako tło dla galerii zdjęć? Możliwości jest mnóstwo.
Sypialnia– jeśli szukasz czegoś nieszablonowego, cegiełki za łóżkiem to pomysł, który warto rozważyć.
Z czym to się je? Czyli z czym łączyć cegiełki
Tu nie ma jedynej słusznej odpowiedzi. Można iść w klasykę – biel + drewno + szkło. Można postawić na kontrast – cegiełki i beton architektoniczny. Można też zaszaleć – zestawić kolorowe cegiełki z roślinami i wzorzystymi tkaninami w stylu eklektycznym. Ważne, żeby nie przesadzić – cegiełka to mocny akcent i nie potrzebuje konkurencji.
Płytki cegiełki to więcej niż tylko materiał wykończeniowy. To klimat, historia, styl. W 2025 roku obserwujemy ich prawdziwy renesans – z nowymi kolorami, fakturami i pomysłami na zastosowanie. Są jak dobre jeansy – pasują niemal do wszystkiego i nigdy się nie nudzą. A jeśli masz ochotę dodać swoim wnętrzom pazura, charakteru albo po prostu odmienić je niewielkim kosztem – cegiełki będą jak znalazł.