Altany ogrodowe – inspiracje i nowoczesne aranżacje

Drewniane altany ogrodowe cieszą się olbrzymią popularnością. Wynika ona z dwóch czynników: estetyki i praktyczności. Odpowiednio dobrany model potrafi znacznie uatrakcyjnić zieloną przestrzeń ogrodu, a także zapewnić komfort mieszkańcom, którzy będą mogli schronić się przed deszczem lub nadmiernym nasłonecznieniem. Kluczowym aspektem jest tutaj także dopasowanie do otoczenia. Jeśli dobrze dobierzemy altanę, nie tylko upiększymy swoje podwórko, ale także wykorzystamy cały jego potencjał funkcjonalny. Warto też dobrze przemyśleć konstrukcję pod kątem własnych potrzeb i oczekiwań oraz przyszłego wykorzystywania. Prezentujemy 3 pomysły ciekawych aranżacji altan drewnianych do ogrodu na tzw. każdą kieszeń.

Ekonomiczne altany ogrodowe – rozwiązania uniwersalne

Najprościej postawić na modele ekonomiczne, czyli takie, których cena nie przekracza wartości 3000 zł. Wybór wśród tego typu wersji jest dość szeroki. Ich zadaniem jest przede wszystkim stworzenie zadaszonej strefy, która będzie pozwalała na bezpieczne korzystanie z przestrzeni ogrodu np. podczas deszczu czy uporczywego upału.

Altana drewniana Milo

Najbardziej minimalistyczne altany ogrodowe wyposażone są w cztery pionowe słupy, które podtrzymują spadzisty dach. To propozycja dla osób ceniących proste rozwiązania i poszukujących oszczędności. Duża przestrzeń pozwala na ustawienie różnych mebli ogrodowych i stworzenie strefy relaksu, w której może przebywać nawet kilka osób.

Dużą popularnością cieszą się altany drewniane na planie sześciokąta. Tego rodzaju modele są małe i ekonomiczne. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca przeznaczone są głównie do spożywania posiłków przy stole. Ich atutem jest estetyczny wygląd. W przeciwieństwie do najprostszych modeli kwadratowych lepiej nadają się do pełnienia funkcji dekoracyjnych. Sama konstrukcja jest wytrzymała, a dodatkową ozdobę stanowi zabudowanie połowy wysokości bocznych ścian elegancką kratką. Osłona nie tylko pięknie się prezentuje, ale może posłużyć również jako drabinka dla roślin pnących. Tego typu drewniane altany ogrodowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród posiadaczy niewielkich i średnich przestrzeni stanowiących przydomowe zielone enklawy.

Altana drewniana Alba sześciokątna

Obydwa rodzaje altan odnajdą się w ogrodach o niezbyt bujnej roślinności. W przypadku stref z wysokimi drzewami lepiej postawić na bardziej rozbudowane wersje. Prosty model kwadratowy bez wypełnień dekoracyjnych będzie zbyt mocno kontrastował z rozłożystymi koronami, a z kolei mała sześciokątna altanka straci na efekcie wizualnym w cieniu dużych drzew. Miłośnicy takich konstrukcji mogą postawić na większy rozmiar, który lepiej wpasuje się w ogród z bujną roślinnością.

Naturalny ogród pełen krzewów i drzew

Na większej przestrzeni z dużą ilością roślin i wysokich drzew, świetnie sprawdzą się bardziej złożone konstrukcje, które dysponują dodatkowymi elementami dekoracyjnymi.

W przypadku obszerniejszych stref, pełnych różnych gatunków roślin, w otoczenie dobrze wkomponują się altany ogrodowe zbudowane na planie kwadratu, w których dwie ściany są całkowicie zabudowane kratką, a pozostałe są otwarte. Ozdobne kratowane boki wyglądają pięknie i sprawiają, że zielony ogród zaczyna wyglądać jeszcze efektowniej. Idealnie, gdy ściany zostaną porośnięte krzewami pnącymi. Takie rozwiązania odgrywają nie tylko rolę dekoracyjną, ale również mają wymiar praktyczny – zasłaniają wgląd z zewnątrz, zapewniając użytkownikom poczucie prywatności.

Dobrym pomysłem jest również zakup dużej drewnianej altany ogrodowej skonstruowanej na planie ośmiokąta, która ma wszystkie ściany w połowie wysokości zabudowane kratką i zapewnia wiele przestrzeni użytkowej. Takie modele świetnie prezentują się otoczeniu wielkich drzew. Dlatego podobne altany ogrodowe można często spotkać m.in. w miejskich parkach. Modele te są znacznie droższe od prostych konstrukcji, ale ich wygląd i aspekty praktyczne sprawiają, że są zdecydowanie warte swojej ceny.

Drewniane altany ogrodowe – ograniczenia przestrzenne

Wielu właścicieli działek chciałoby postawić na nich estetyczne zadaszenia, ale rezygnują z powodu braku miejsca na środku ogrodu i niewielkiej przestrzeni użytkowej. Na szczęście nie trzeba porzucać swoich zamiarów – w takich sytuacjach świetnie sprawdzają się altany drewniane o konstrukcji narożnej. Instaluje się je w kącie między dwoma stronami ogrodzenia. Do ich zalet należy głównie optymalne położenie i estetyczny wygląd. Nadają się one do zastosowania niemal na każdej posesji.