Jeśli w mieszkaniu marzy Ci się ekskluzywna łazienka, warto skonsultować swój pomysł z wiedzą architekta wnętrz. Dlaczego? Ponieważ wyrazy “ekskluzywna” czy “luksusowa” często balansują na granicy kiczu, a jedna nieostrożna decyzja może wywołać efekt całkowicie odwrotny do zamierzonego.
Ekskluzywna łazienka to także funkcjonalna przestrzeń. Z rzeczy, które architekci wymieniają jako składowe luksusowych wnętrz to m. In.: ich funkcjonalność (czyli “łatwość mieszkania”) oraz minimalizm. Architekt wnętrz podsunie co najmniej kilka rozwiązań, by łazienka zachwycała wysmakowanym designem, równocześnie ułatwiając wykonywanie codziennych czynności.
Dobór płytek a wymiary ekskluzywnej łazienki
Większe pole do działania daje oczywiście duża łazienka, jednak nie oszukujmy się – architekt wnętrz, który ma doświadczenie w tym temacie, nie powinien mieć problemu z zaaranżowaniem małej przestrzeni kąpielowej. Projektant łazienek (bo tak możemy go nazwać) poradzi sobie z aranżacją małej łazienki.
Ponadczasowa kolorystyka vs modne wzory?
Z pomocą w optycznym powiększeniu przestrzeni przyjdą jasne płytki. Wybieraj spośród bieli, kości słoniowej i niesamowicie modnych w tym sezonie beży czy off-white.
Dodatkowym wsparciem mogą również okazać się płytki z perłowym wykończeniem lub efektem wysokiego połysku. Odbijając przeciwległe ściany, płytki łazienkowe pięknie rozświetlą wnętrze łazienki.
Dobrze dobrane wzory nadadzą łazience szyk. Drobne mozaiki lub czarno-białe
,geometryczne podłogi sprawiają, że przestrzeń się otwiera. Sam wzór odwraca uwagę od małej powierzchni pomieszczenia, a dobrze dobrane wzory pod kątem wielkości stanowią dekorację samą w sobie. W połączeniu z resztą aranżacji, utrzymanej w stonowanym minimalizmie, łazienka staje się cudownym miejscem na wieczorne rytuały pielęgnacyjne.
Jak powiększyć optycznie przestrzeń za pomocą płytek
łazienkowych?
Duże, jednolite płytki upodabniają łazienkę do pokoju kąpielowego. Warunkiem jest jednak jej metraż, ponieważ trik jest zarezerwowany dla pomieszczeń, których powierzchnia to minimum 5m2. Niemal niewidoczne fugi zapewnią nowoczesny wygląd na lata, a warto podkreślić, że na generalny remont łazienki nie decydujemy się często. Dodatkowo aranżacja ścian, wyrównanie ich, zadbanie o dekoracje “unoszące” sufit to dodatkowe sposoby na pozyskanie ekstra przestrzeni.
Całkiem dobrym pomysłem będą także płytki rektyfikowane, dzięki którym uzyskujemy gładką powierzchnię ściany (gładkie krawędzie płytek), a fuga jest właściwie niewidoczna. Ten zabieg możemy połączyć z płytkami o wysokim połysku co da w pełni zadowalający efekt.
Kilka praktycznych zasad wyboru płytek do ekskluzywnej łazienki
Pamiętaj, że drożej nie znaczy lepiej. Zatem wybór ekskluzywnych płytek do łazienki nie musi zrujnować Twojego portfela. Dodatkowo:
- do małej łazienki wybierz drobny wzór na podłodze lub ciepłą kolorystykę z atrakcyjną fakturą płytek ściennych
- w przestrzennym projekcie łazienki możesz swobodnie zaszaleć z dużymi geometrycznymi kształtami,
- używaj jasnych kolorów i kontrastowych dodatków,
- uwzględniając projekt małej łazienki, kieruj się zasadą “jednego koloru” płytek – jeden kolor na ścianie, jeden na podłodze.
Ekskluzywna łazienka – jaki styl wybrać?
Tutaj zatrzymajmy się na chwilę przy pojęciu “ekskluzywna łazienka”. Nie chodzi nam o styl glamour, klasyczny, gdzie pojawia się przepych i łączenie srebra ze złotem. Ekskluzywna, na potrzeby tego artykułu, znaczy minimalistyczna, wysmakowana, ponadczasowa i funkcjonalna.
Charakterystyka wnętrza SPA
Projekt łazienki w klimacie SPA musi posiadać jeden, niezwykle ważny element – dużą wannę. To wokół niej powinna kręcić się reszta przestrzeni. W czasie, kiedy przebywanie w domu jest poniekąd trendem, warto zadbać o to, by przestrzeń spełniała nasze wymagania. Projekt łazienki, uwzględniający domowe SPA to strzał w dziesiątkę, natomiast miłośnicy brania szybkich pryszniców, będą mogli delektować się klimatycznym wnętrzem.
Nieodłącznym elementem ekskluzywnej łazienki w klimacie SPA jest nastrojowe oświetlenie. Zadbaj zatem o wiele małych źródeł ciepłego światła (kinkiety, świece, listwy LED, plafony) oraz żarówki o małej mocy. Aby dodać luksusu do codziennych kąpieli, zapytaj architekta wnętrz o możliwość wbudowania głośników w łazience czy uwzględnieniu podgrzewanej podłogi (również pod postacią maty elektrycznej).
Charakterystyka wnętrza naturalnego
Projekt ekskluzywnej łazienki, nawiązujący do stylu eko to rodzący się trend. Spędzając mnóstwo czasu w domu, zapragnęliśmy kontaktu z naturą. Świadczą zresztą o tym trendy wnętrzarskie 2021, które całkiem niedawno sporządzili światowej sławy designerzy.
Co będzie królować w tym projekcie? Drewno. To, że przez lata drewno było uznawane za intruza w łazience powoli się zmienia. Płytki drewnopodobne, wiernie imitujące ten materiał doskonale sprawdzą się na ścianach jak i podłodze. Przyjemne, ocieplające przestrzeń kolory i charakterystyczne usłojenie wprowadzą do przestrzeni harmonię i spokój, a w połączeniu z roślinami doniczkowymi przybliżą Cię do natury. Do wnętrza z oknem możesz wprowadzić paprocie, które znakomicie czują się w łazienkowym klimacie, dodatkowo wchłaniając wilgoć z powietrza.
Projekt architekta vs darmowa wizualizacja
W marketach budowlanych można spotkać się z darmową wizualizacją łazienki. Usługa taka jest przydatna w przypadku zakupów płytek do łazienki, gdyż sklepy wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniom Klientów. Jednak należy pamiętać, że taka wizualizacja przedstawia jedynie pewną koncepcję wykończenia płytek na ścianach dając wyobrażenie o jej przyszłym charakterze. Uwzględnia płytki występujące w danej kolekcji, zakładając teoretyczne rozmieszczenie strategicznych punktów łazienki.
Natomiast profesjonalny projekt łazienki sporządzony przez architekta wnętrz to zupełnie inna jakość. Współpraca z architektem uchroni Cię przed wieloma niepowodzeniami. Przede wszystkim, specjalista:
- weźmie pod uwagę szczegółowe wymiary pomieszczenia,
- zaproponuje rozwiązania tak, by były zgodne z Twoim indywidualnym gustem, pasujące do reszty domowych pomieszczeń,
- uwzględni rozmieszczenie instalacji (może również zaprojektować ją jeszcze na etapie budowy),
- zaproponuje wyposażenie łazienki o odpowiednich parametrach, wymiarach i funkcjonalności,
- przedstawi propozycje płytek, które będą zgodne z oczekiwaną koncepcją wnętrza wymarzonej łazienki,
- zaprojektuje meble na wymiar,
- zadba o efektowne oświetlenie zarówno funkcjonalne jak i nastrojowe,
- uchroni Cię od niepotrzebnych wydatków,
- przed projektem zapyta o budżet,
- przygotuje dokumentację, składającą się z kilkunastu rysunków (rozkład płytek na ścianach, linie fug, optymalizacja zakupionego materiału, oświetlenie w różnych wariantach, punkty elektryczne, projekt mebli na wymiar).
- zaproponuje plan najmniejszych detali oraz akcesoriów łazienkowo-dekoracyjnych wraz z wyceną.
Po czym poznać architekta, który dobrze zaprojektuje ekskluzywną łazienkę?
Jak znaleźć dobrego architekta, skoro w internecie jest tyle ofert? Przede wszystkim zajrzyj do jego portfolio. Dobrze zbudowana strona internetowa jest wizytówką i już na wstępie poznasz, czy jego specjalizacja to pokoje dziecięce czy projekty łazienek. Dzięki przyjrzeniu się wcześniejszym realizacjom, poznasz jego możliwości projektowe i to, w jaki sposób potrafi odpowiedzieć na oczekiwania Klienta.
Zadaj sobie pytanie, czy architekt zapytał o Twoje inspiracje, preferencje, sposób użytkowania łazienki? Czy oferuje projekt generalnego remontu, drobnych zmian czy projektowania łazienki od stanu deweloperskiego? Czy możesz wprowadzać osobiste uwagi do przedstawionego konceptu?
Te wszystkie pytania ułatwiają współpracę, dlatego jeśli chcesz poczuć się zaopiekowany w trakcie tak stresującego wydarzenia, jak remont łazienki – wybierz profesjonalistę, który przeprowadzi Cię przez ten proces bezboleśnie. Projekt łazienki to proces, który wymaga analizy oraz szczegółowych konsultacji.
Projekty łazienek, realizowane przez pracownię JedyneTakieWnętrza, opierają się na ponadczasowych rozwiązaniach i eleganckich, ciepłych realizacjach. W artykule zostały użyte wizualizacje naszych projektów, dlatego jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej – zapraszamy na stronę pracowni JedyneTakieWnętrza.