Łazienka w stylu Boho jest przeciwieństwem minimalizmu i stanowi twórczą mieszankę wzorów, kolorów oraz faktur. Jest to styl nienarzucający schematów, pełen pozytywnych barw, czasem uznawany za artystyczną improwizację, w której zasady są ograniczone do minimum.

Jakie płytki pasują do łazienki Boho?

1. Płytki drewnopodobne.
Szczególnie polecamy płytki drewnopodobne ponieważ wyglądają elegancko oraz wprowadzają powiew natury do wnętrza. Drewnopodobne kafle są odporne na wilgoć, dlatego też w przeciwieństwie do naturalnego surowca, mogą przez wiele lat efektownie dekorować łazienkę. Do pokoju kąpielowego w stylu Boho szczególnie pasują płytki w ciepłym odcieniu beżu lub brązu, z wyraźnym wzorem sęków i organicznych niedoskonałości lub kafelki stylizowane na stare drewno.

Opoczno- kolekcja Passion Oak

2. Płytki imitujące cegłę
Drobne cegiełki wprowadzają ciekawą fakturę i są przede wszystkim ponadczasowe. Uniwersalność cegiełek pozwala na bezproblemowe zestawienie ich z innymi elementami w stylu Boho. Cegiełka może być biała lub mieć nasycony kolor. Ważnym aspektem jest tutaj wykorzystanie cegiełek jako ozdoba ściany, którą chcemy podkreślić. Godnym uwagi jest fakt, że płytki cegiełki wyglądają świetnie zarówno z kontrastową fugą jak ze spoiną w kolorze płytek.

3. Płytki imitujące kamień i marmur.
Wykorzystanie marmurowych i kamiennych płytek jest również zaproszeniem natury do wnętrza. Oprócz tego łazienki takie wyglądają bardzo dekoracyjnie, a powierzchnie wyłożone płytkami nabierają ciekawej faktury. Marmurowe i kamienne płytki doskonale wyglądają w zestawieniu ze starym złotem, które jest również często wykorzystywane w aranżacjach Boho.

4. Płytki imitujące piasek.
Piaskowe płytki mogą mieć strukturę miękkich fal, kolor lub fakturę drobnego kruszywa. Jeśli chcemy uzyskać łazienkę Boho nawiązującą do plażowych inspiracji, przede wszystkim powinniśmy wykorzystać wszelkie morskie akcenty np. słomiane kapelusze, egzotyczna roślinność oraz plecione kosze lub lniane w marynarskie pasy.

Paradyż My Way- kolekcja Mystic Shadows

5. Białe płytki.
W tym szaleństwie barw i wzorów jest również miejsce dla bieli, ponieważ uniwersalne tło uwydatni inne efektowne dekoracje Boho w łazience. Białe płytki mogą mieć różnorodne kształty, miękkie faktury lub delikatne opalizujące wzory na powierzchni.

Mainzu Ceramica– kolekcja Bottega

6. Płytki ze wzorami etnicznymi: marokańskimi, indiańskimi i orientalnymi.
Motywy etniczne urozmaicają wnętrza, dodając im dekadencji, elegancji oraz oryginalności. Nawiązują do historii stylu Boho, który powstał dzięki fascynacji bohemy odległymi kulturami. Mogą to być również ręcznie wykonane kafelki z motywami ludowymi np. Artkafle.

Od lewej: Codicer Habana, Codicer Loire, Carmen Ceramic Art- Village, Opoczno- kolekcja Lovely Patchwork

7. Płytki z motywami roślinnymi.
Styl Boho uwielbia kwiaty, liście oraz egzotyczne palmy. Jeśli nie ma żywych kwiatów w łazience czemu nie postawić na płytki ceramiczne z bujnym, dekoracyjnym wzorem.

Tubądzin Domino- kolekcja Alabaster Shine

8. Mozaiki.
Mozaiki są delikatne, ale bardzo dekoracyjne i dlatego będą świetnie pasowały do łazienki Boho. Obecnie do wyboru mamy nieskończenie wiele nietuzinkowych mozaik, które idealnie pasują do stylu Boho. Producenci oferują mozaiki w kształcie egzotycznej arabeski, rybich łusek, liści, mozaiki marmurowe, mozaiki kamienne i drewniane wpisujące się w ten różnorodny i bogaty styl.

Dunin– mozaiki ceramiczne, kamienne i drewniane oraz płytka w kształcie arabeski.

9. Kolorowe płytki stylizowane na stare.
Postarzane płytki wprowadzają do wnętrz oryginalność i specyficzny charakter. W łazience Boho warto pokusić się na kafle w naturalnych kolorach ziemi, gliny, cegły lub dawnej terakoty. Te barwy tworzą ciekawe duety z głębokim turkusem oraz z zielenią.

Od lewej: Geotiles Prevence, Mainzu Bottega, Bestile Bahia, Codicer Alhama