Dla wielu z nas, urządzenie kuchni jest wielkim wyzwaniem. Z jednej strony chcemy, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna, a z drugiej strony pragniemy, aby spełniała nasze oczekiwania wizualne. O ile w przypadku innych pomieszczeń w domu króluje wesoła dowolność i mieszanie różnych stylów, o tyle w kuchni jednak wciąż króluje nurt nowoczesny, który pozwala maksymalnie wykorzystać naszą przestrzeń. Główne zasady nowoczesnej kuchni to prostota, elegancja i użytkowość.

Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię?

Niezależnie od tego, na jaki styl wykończenia tego pomieszczenia się zdecydujemy, należy pamiętać o tym, aby nowoczesna kuchnia była przede wszystkim funkcjonalna. Spędzamy w niej bardzo dużo czasu, często jest ona ośrodkiem spotkań rodzinnych, a więc naturalne jest to, że pragniemy, aby była przemyślana w każdym możliwym calu.

Szeroki wybór urządzeń oraz rozwiązań dostępnych na rynku sprawił, że aktualnie wszystko musi być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb i wygody. Urządzenia powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości, a zbędne przedmioty poukładane w maksymalnie wykorzystanej przestrzeni. Całość powinna być wykonana z materiałów łatwych do utrzymania w czystości tak, aby sprzątanie nie zabierało nam zbyt dużo cennego czasu.

Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na gotowe zestawy kuchenne.

Projektując kuchnię, warto przemyśleć ergonomię ułożenia poszczególnych mebli, aby funkcjonowanie w pomieszczeniu było bezkolizyjne i intuicyjne. Warto zadbać o to, aby ilość blatów oraz mebli uwzględniała wszystkie istotne czynniki takie jak miejsce do przechowywania, blat roboczy. Warto wykorzystać również maksymalnie wysokość pomieszczenia stosując takie meble, które pozwolą nam na dużą elastyczność w zakresie przechowywania. Świetnym rozwiązaniem będą wszelkie szafki wiszące lub zabudowa.

Nowoczesna kuchnia – podłoga i ściany

W nowoczesnej kuchni możemy obrać dwa kierunki. Pierwszy z nich zakłada absolutną prostotę, zarówno w formie, jak i wykończeniu. Ze względu na to, decydujemy się na duże płytki, które są bardzo łatwe w czyszczeniu i idealne jako tło do dalszego wykończenia.

Drugi nurt to postawienie na dowolność w zakresie wykończenia i eksperymentowanie zarówno z fakturami, jak i kolorami. Możemy zdecydować się na betonowe płyty na ścianach, które dodadzą surowości pomieszczeniu i industrialnego charakteru, jak i cegłę, która ociepli całą przestrzeń.

Wyspa – nowoczesne rozwiązanie

Coraz częściej decydujemy się również na stworzenie wyspy w naszej kuchni, o ile dostępną miejsce na to pozwala. Jest to rewelacyjny sposób na to, aby zwiększyć przestrzeń użytkową w naszej kuchni, a także zadbać o odpowiednią ergonomię. Jeżeli chcemy, możemy zainstalować odpowiednie szafki, które pozwolą nam na zwiększenie miejsca do przechowywania. Wyspa może też pełnić rolę wysokiego blatu, do którego będą pasowały np. wysokie krzesła.
Ekologia jest trendem
Projektując nowoczesna kuchnie, nie powinniśmy zapominać, że obecnie bardzo dużą wagę przykłada się do rozwiązań ekologicznych, które uwzględniają odpowiednie miejsce przeznaczone do segregacji odpadów. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie projektowania pomieszczenia, aby nie okazało się, że na niektóre rzeczy nie ma miejsca.

Nowoczesna kuchnia – podsumowanie

Jak widzisz, urządzenie nowoczesnej kuchni może być swego rodzaju wyzwaniem logistycznym, ale jednocześnie dobrze przemyślana stworzy idealne miejsce do zarządzania ogniskiem domowym. Warto przemyśleć dokładnie projekt naszej kuchni, aby być z niej w pełni zadowolonym.