Podstawową rolą listew przypodłogowych jest zakrycie dylatacji między ścianą a podłogą. Za sztukaterią można też schować luźne przewody, co znacznie poprawia estetykę wnętrza. Dodatkowo cokół chroni dolne fragmenty ściany przed zadrapaniami, uderzeniami oraz przed wodą, dlatego właściwie zabezpieczona sztukateria sprawdzi się nawet w wilgotnych wnętrzach. Jednak listwy służą nie tylko do ochrony ścian i zasłaniania szczelin oraz kabli – to ważny element dekoracyjny, który należy dopasować do stylu, wielkości oraz funkcji pomieszczenia. Warto pamiętać, że różnice między cokołami dotyczą zarówno koloru, jak i wymiarów, kształtu czy rodzaju frezowania. Dobieraj odpowiednie listwy do każdego wnętrza – korzystając z kilku rad łatwo zadbasz o spójność aranżacji salonu, kuchni czy sypialni.

Zalety lakierowanych listew z płyty MDF

Najlepiej postawić na sztukaterię wykonaną z płyty pilśniowej, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Producenci cenią MDF za łatwość obróbki, dzięki której do wyboru są cokoły o różnych kształtach, w tym modele rzeźbione w fantazyjny sposób. Jeśli szukasz rozwiązania do łazienki lub kuchni, gdzie łatwo o wysoką wilgotność, wybierz listwy z zielonej płyty MDF – ma ona gęsto ułożone włókna, dlatego wolniej chłonie wilgoć, co przekłada się na zwiększoną wytrzymałość listew i doskonalszą ochronę ściany.

Listwy MDF w nowoczesnej łazience

Listwy MDF w nowoczesnej łazience

Dokładnie wyszlifowana listwa MDF powinna być pokryta lakierem poliuretanowym. Powłoka PU jest wysoce odporna na ścieranie, dzięki czemu zabezpiecza listwy podłogowe w czasie remontu i codziennego użytkowania pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że lakier cechuje też zwiększona wytrzymałość na działanie środków chemicznych czy promieni ultrafioletowych, które przyspieszają starzenie się niezabezpieczonych cokołów. Godne uwagi są modele z izolantem na dolnej powierzchni sztukaterii – bezbarwny preparat skutecznie chroni najbardziej narażoną na wodę krawędź.

Wysokie czy niskie cokoły – jakie listwy wybrać?

Do najniższych listew przypodłogowych należą ćwierćwałki – równie wysokie, jak szerokie – które znakomicie nadają się pod ciekawą ścianę, zwłaszcza jeśli ma być ona prawie całkowicie wyeksponowana. Poniżej fototapety, starych cegieł czy płyt z betonu fantastycznie sprawdzą się również kilkucentymetrowe listwy. Wysokie cokoły to z kolei sposób na nadanie wnętrzu elegancji – większa powierzchnia pozwala na wielokrotne rzeźbienie i doskonale pasuje do ekskluzywnych pomieszczeń.

Sztukateria prosta i rzeźbiona.

Proste listwy podłogowe pasują do wnętrz minimalistycznych, w których dominują geometryczne kształty oraz podstawowe kolory: czerń, biel i szarość. Jednak cokoły o gładkiej powierzchni sprawdzą się, nawet jeśli w pomieszczeniu znajduje się całe bogactwo dekoracji i deseni –sztukateria będzie doskonałym tłem dla różnorodnych elementów. Proste listwy przypodłogowe to element stosowany w modnych aranżacjach eco czy japandi, w których gładkie listwy doskonale komponują się ze wzorzystymi liśćmi czy naturalnymi materiałami, z jakich wykonano dekoracje.

 

Klasyczne białe listwy we wnętrzu w stylu nowojorskim

Rzeźbione cokoły są ozdobą samą w sobie. Wzory listew można łatwo dopasować do każdego stylu aranżacyjnego – pojedyncze lub podwójne frezowanie, a nawet cała kaskada rzeźbień dodaje elegancji wnętrzom glamour czy skandynawskim. Istnieją aranżacje, w których frezowana sztukateria jest wręcz nieodzowna. Doskonałym przykładem są wnętrza klasyczne czy –eklektyczne i pełne złotych detali – pomieszczenia w stylu nowojorskim.
Producenci oferują sztukaterię w dowolnym kolorze wybranym np. z palety RAL, jednak najwłaściwszym rozwiązaniem jest zazwyczaj biała listwa. Biel uczyni pomieszczenie nieco bardziej przestronnym – to efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Oprócz tego białe listwy pasują do każdej kolorystyki pomieszczenia, podobnie jak modele czarne, które sprawdzą się wyłącznie w najbardziej przestronnych wnętrzach. Półmatowe wykończenie przekłada się na wysoką odporność lakieru na zabrudzenia czy zarysowania, a także na prostotę czyszczenia listew. Połączenie zalet znanych z lakieru matowego i połyskliwego to duży walor półmatowych cokołów,  na których trudno zobaczyć nierówność czy rysę – ważny element aranżacyjny będzie długo oznaczał się najwyższą estetyką.