Złoto powraca na salony – i to dosłownie! Zresztą nie tylko na salony. Dodatki w tym kolorze spotkamy coraz częściej także w kuchniach, łazienkach i jadalniach. Złoty kolor przez setki lat był symbolem królewskiego bogactwa, aby w XX wieku stać się utożsamieniem kiczu i przesady. Powodem był oczywiście nadmiar, widoczny w plastikowych imitacjach i nowobogackim bezguściu. Na szczęście to się kończy – nowe aranżacje wnętrz pokazują, że złotem można zagrać z niezwykłą gracją, uzyskując bezsprzecznie luksusowy, ale niepretensjonalny efekt. Co warto o nim wiedzieć?

Złoto złotu nierówne

Unikaj intensywnych, bardzo żółtych odcieni – one wciąż kojarzą się z blichtrem i luksusem na pokaz. Poza tym jasnozłote elementy o wiele lepiej wtapiają się w otoczenie. Zauważysz to choćby przy armaturze lub elementach mebli. Złoto pięknie zgrywa się z intensywnymi barwami, ale polecamy wypróbować je z odcieniami beżu. Zyska lekkość i szlachetność, jakiej próżno szukać w innym zestawieniu.

Byle nie za dużo!

Złoto potrafi przytłoczyć, ale bez obaw. Wystarczy zachować umiar, a nic takiego nie będzie grozić – właśnie dlatego jest takim dobrym kolorem dla dodatków. Przykładowo idealnie nada się na uchwyty do mebli albo ramy obrazów. Kluczem są też kształty. Unikajmy barokowych zawijasów i skomplikowanych form. Złoto najlepiej wygląda na prostych, geometrycznych kształtów. Sprawdzi się świetnie także w obramowaniach bądź elementach oświetlenia. To król drugiego planu, któremu nada nienachalnego luksusu.

Aranżacje wnętrz w galerii projektów www.blaszczukstudio.pl

A może coś więcej niż dodatki?

Złota ściana. Brzmi absurdalnie? Dobry architekt wnętrz może też dokonać rzeczy wydawałoby się niemożliwej i zaaranżować to tak, pomieszczenie będzie wyglądało spójnie i z klasą. A złote tapety i farby (byle jasne i dobrej jakości) mogą być naprawdę olśniewające. Potrzeba jednak niemałego wyczucia, aby całość wyglądała dobrze. Zapewniamy jednak, że efekt jest jedyny w swoim rodzaju. Złoty kolor to potężne narzędzie, które w doświadczonych rękach pozwoli stworzyć niepowtarzalne wnętrze. Duży przegląd wizualizacji wnętrz z złotymi dodatkami, znajdziesz w galerii na stronie www.blaszczukstudio.pl