Trendy występują w każdej dziedzinie, nie tylko w modzie. Nie ominęły również projektowania wnętrz, ale czy warto im ulegać i ślepo kopiować to, co jest modne? Uważamy, że nie jest to najlepszym pomysłem z kilku powodów. W przeciwieństwie do mody, trudno jest szybko zmienić stylizację, gdy przestanie być ona na topie. O ile łatwo schować sukienkę w czerwone kwiaty na dno szafy, gdy w aktualnym sezonie modne są niebieskie kwiaty, o tyle trudniej byłoby co roku malować na nowo mieszkanie albo co gorsza, wymieniać wszystkie meble. Najważniejsze w wyborze aranżacji jest indywidualne postrzeganie, które powie klientowi czy podoba mu się to, co widzi i w czym docelowo będzie mieszkać, na czym spać, przy czym jeść. Niektórzy lubią styl minimalistyczny, inni rustykalny i nie jest to żadną przeszkodą, by pięknie urządzić swoje mieszkanie. Najważniejsze, by wystrój odpowiadał Twoim potrzebom, a niekoniecznie ślepo gonił za tym, co w danym sezonie modne. Co jednak, gdy chcemy, by nasze mieszkanie było w stanie choć trochę wpisać się w trendy,  nie narażając nas jednocześnie co roku na koszty remontu? Wtedy urządzamy mieszkanie w taki sposób, by łatwo było je dopasowywać małymi, niskobudżetowymi zmianami.

Ściany malujemy na uniwersalne kolory: biele i szarości, unikając silnych kolorów, jak fiolety czy czerwienie.

Dzięki temu silniej będą oddziaływać elementy drobne we wnętrzu, jak zasłony, dywany, doniczki, kwiaty itd., czyli elementy, które będzie łatwo nam wymienić wraz z nowym sezonem.

Dobieramy drobne elementy wnętrza pod aktualne trendy, nie umieszczając ich jednak na siłę. Nie chodzi o to, by  koniecznie wkomponować do wnętrza masę dodatków w modnym kolorze. Powinniśmy myśleć w bardziej uporządkowany sposób, np. jeśli w wystroju ładnie wyglądają zasłony, to umieszczamy je, a za pomocą zmiany ich koloru dopasowujemy się do trendów. Jeśli na stole ładnie wygląda wazon, to umieśćmy go w modnym kolorze, a gdy zmieni się wiodący kolor, to wymienimy ten wazon.

(np. projekt gotowy https://fai-projektywnetrz.pl/produkt/salon-z-aneksem-polnocny-charakter)

Elementem, który łatwo zmienić i dopasować są także ramki ze zdjęciami. Ważne, by same ramy były dość uniwersalne, w kolorach białym, szarym lub czarnym, o delikatnych ramach. Wtedy umieszczone w nim zdjęcie, grafika lub plakat będą oddziaływać silniej niż sama ramka, a jednocześnie będą mogły nadążać za zmieniającymi się trendami.

Jeśli chodzi o meble wypoczynkowe, to zawsze dobrym pomysłem jest wybieranie stonowanych kolorów i ich ozdabianie, na przykład sofy, za pomocą różnego rodzaju poduszek czy kocyków.
Gorzej sprawa wygląda w przypadku łazienek. Tutaj zmiana kafelek co rok czy co dwa lata byłaby dużym wyzwaniem finansowym. Lepiej częściej modernizować to pomieszczenie nowym zestawem ręczników, mydelniczki czy kubka na szczoteczki. Wymiana dywanika na podłodze również jest niewielkim wydatkiem, a diametralnie zmienia wygląd pomieszczenia. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania łazienki dobrym pomysłem na zapewnienie sobie później elastyczności, jest użycie stonowanych kolorów płytek, natomiast pozostawienie jakiegoś fragmentu ściany pomalowanego farbą w wybranym kolorze (oczywiście farbą zmywalną przeznaczoną do pomieszczeń mokrych). Dzięki zastosowaniu tego pomysłu możemy co roku malować fragment ściany, zupełnie zmieniając wygląd łazienki o wiele niższym kosztem niż gdyby chodziło o wymianę płytek.

Lampy stojące są stosunkowo mobilnym oświetleniem, za pomocą którego można zmieniać wygląd i klimat pomieszczenia. Ich ogromnym plusem jest to, że bez wzywania elektryka można je odłączyć i podpiąć w innym miejscu lub wymienić na inną. Dzięki temu akcentowi możemy bez trudu i kosztów zmienić odbiór wnętrza wymieniając lampę na modną w danym sezonie. Dodatkowo taka lampa stojąca przy sofie czy fotelu bardzo poprawia komfort np. podczas czytania.

To tylko kilka ze sposobów niskobudżetowej pogoni za trendem, ale również za zwykłą zmianą, gdy często lubimy zmieniać coś w naszym otoczeniu, a jednak nadal chcielibyśmy, by wszystko do siebie pasowało.

Jeśli przy urządzaniu wnętrza będzie potrzebny architekt wnętrz zapraszamy do kontaktu z naszą pracownią na www.fai-projektywnetrz.pl i mailowo na adres: fai.kontakt@gmail.com