Wygoda i design, to podstawa mebli do jadalni

Z pozoru zdaje się, iż stoły i krzesła są tylko kolejnymi, zwykłymi meblami w naszym domu. Jednak są one naprawdę istotne przy tworzeniu harmonijnej kompozycji. Rola ta uwidacznia się szczególnie mocno w kuchniach i jadalniach, gdzie designerski stół, nowoczesne siedzisko, czy wręcz przeciwnie klasyczne drewniane krzesło z poduszkami, jest nie tylko akcentem, lecz wręcz głównym elementem kompozycji. To przy stole spotykamy się najczęściej z bliskimi, dlatego warto rozważyć zakup mebli stylowych, trwałych i wygodnych zarazem, a które będą wspaniale prezentowały się naszym wymarzonym wnętrzu.

Zdjęcie rozkładanego stołu Oakland Oval Natural Matt White i kolorowych krzeseł

Opis: Nowoczesna kuchnia, owalny stół i kolorowe krzesła z obiciami z serii Krise. (źródło grafiki: Modnydom24.pl)

Stoły i krzesła drewniane – jaki styl wybrać?

Wybór odpowiedniego stołu i krzeseł do pomieszczeń zaprojektowanych w jednym ze stylów nowoczesnych jest zadaniem ambitnym, ale daje on też wiele radości i satysfakcji z osiągniętych rezultatów. Rzecz jasna, różne ze stylów preferują nieco odmienne rozwiązania, kształty mebli i materiały ich wykonania, lecz najbardziej ogólna i powszechna zasada jest jedna: krzesła i stoły powinna cechować wizualna lekkość. Dotyczy to zarówno jadalni w stylu skandynawskim, jak i projektu zainspirowanego stylem minimalistycznym czy boho. Jeżeli zależy nam na oszczędności miejsca, to warto wybrać nieco mniejszy, biały rozkładany stół do jadalni, który dzięki barwie optycznie będzie powiększał pomieszczenie, a na co dzień zajmie także nieco mniej miejsca, pozwalając wszakże na rozłożenie i zwiększenie powierzchni blatu w razie wizyty gości. Zwykle stół taki będzie miał klasyczny, prostokątny lub kwadratowy kształt, lecz bywają i takie o zaokrąglonych brzegach. Wystarczy spojrzeć choćby na modele z kolekcji Malibu, Indra, Meety, Oak czy Corona.

Z jasnym stołem kuchennym harmonijnie współgra również białe krzesło do jadalni o prostej formie wykonania, gdyż to właśnie białe krzesła i stoły są elementami trudnymi do zastąpienia w salonach bądź jadalniach w stylu skandynawskim czy minimalistycznym. Nowoczesne meble, dedykowane do takich wnętrz najczęściej są wykonane z metalu i tworzyw sztucznych, czasami nawet ze szkła. Designerskie meble występują zwykle w neutralnych barwach bieli, czerni, różnych odcieni szarości lub srebra, lecz zdarzają się też mocniej nasycone kolory, bądź też meble w tonacji naturalnego drewna (jak choćby drewniane krzesła do kuchni). Dobierając wielkość stołu i ilość krzeseł, warto pamiętać także o wizytach przyjaciół i rodziny.

Zdjęcie Krzesła Kristie White

Opis: Białe krzesła z drewna firmy La Forma i okrągły stolik kuchenny (źródło grafiki: Modnydom24.pl)

Klasyczne krzesła i stoły do kuchni i salonu

Powszechnie, i nie bez racji, przyjmuje się, że klasyczne aranżacje są bezpieczną przystanią dla wszystkich tych osób, które cenią sobie ponadczasowe piękno i stabilność stworzonego wnętrza. Jeżeli więc pragniesz zaprowadzić ponadczasowy klimat w Twoim domu, to jedna z kilku klasycznych szkół projektowania będzie najlepszym wyborem. Decydując się na zakup szafek, regałów, stołów, stolików czy krzeseł do jadalni, warto mieć na uwadze, że klasyczne meble do salonu, jadalni i kuchni powinny być drewniane. Jeżeli meblując kuchnię w tym stylu, zdecydujemy się na krzesła drewniane do jadalni, to zwykle powinna wyróżniać je lekka masywność, prawie zawsze posiadają one wygodne poduszki na siedzisku, często również na oparciu. Nutę luksusu wniosą do Twojego domu gustowne krzesła z serii Silea, zaś powiew świeżości do ponadczasowych kompozycji dodadzą krzesła Freia.

Podobnie drewniane, w barwach brązu, beżu czy w kolorach naturalnego drewna, powinny być stoły, stoliki i inne meble. Oczywiście, wiele zależy jednak od wybranego przez nas stylu. Przykładowo styl rustykalny jest nieco wiejski w prezencji, podczas gdy styl francuski zadziwia niejednokrotnie liczbą i szczegółowością dekoracyjnych wykończeń mebli.