Instalacja ogrzewania podłogowego to coraz bardziej popularne rozwiązanie ze względu na wywieranie dużego poczucia komfortu u użytkownika. Może być zarówno głównym, jak i dodatkowym systemem grzewczym. Zazwyczaj tego typu ogrzewanie było montowane w kuchniach i łazienkach, ponieważ uważano, że można instalować je jedynie pod płytkami. Obecnie, dekoratorzy wnętrz coraz częściej wykorzystują również wysokiej jakości panele. Czy można zamontować ogrzewanie podłogowe w sypialni? Jak to zrobić?

Ogrzewanie podłogowe w sypialni – wady i zalety

Zainstalowanie ogrzewania podłogowego pozwala na zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy. Na komfort w dużym stopniu wpływa temperatura podłogi i ścian, nie zaś powietrza. Dzięki temu możemy utrzymywać nieco niższą temperaturę niż w przypadku ogrzewania pomieszczenia za pomocą kaloryferów. Oprócz tego, ogrzewanie podłogowe nie wysusza powietrza tak bardzo, jak tradycyjne rozwiązania. Dodatkowym atutem, zwłaszcza dla alergików; będzie argument, że ogrzewanie podłogowe nie produkuje gwałtownej cyrkulacji powietrza, dzięki czemu w pokoju nie unosi się kurz. Poza tym, czy nie lepiej po wstaniu z łóżka położyć stóp na miłej, ciepłej podłodze?

Główną wadą tego typu ogrzewania jest brak możliwości regulacji temperatury. Posadzka potrzebuje czasu, by się ochłodzić oraz nagrzać. Nie możemy zatem kontrolować temperatury w pomieszczeniu tak sprawnie, jak w przypadku kaloryferów.

Jaki rodzaj posadzki wybrać przy ogrzewaniu podłogowym?

Panuje powszechne przekonanie, że ten rodzaj ogrzewania można stosować wyłącznie z płytkami. Nie jest to do końca prawda. Faktem jest, że płytki ceramiczne najlepiej znoszą zmiany temperatur i dobrze radzą sobie z oddawaniem ciepła w pokoju. Równie dobrze sprawdzi się gres i kamień naturalny. Na rynku znajdziemy wiele typów płytek, dzięki czemu z pewnością każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Jednak jeśli nie jesteśmy zwolennikami takiego typu posadzki, nie odznacza to wcale, że musimy zrezygnować z ogrzewania podłogowego w sypialni.

Na ogrzewaniu podłogowym można ułożyć również dobrej jakości panele, które zdecydowanie lepiej nadadzą się do wykończenia sypialni czy pokoju dziennego. Mają jednak pewne wady. Nie przewodzą ciepła tak dobrze jak płytki i mogą szybciej niszczyć się pod wpływem temperatury. Konieczne będzie również ułożenie odpowiedniej instalacji. W przypadku użycia paneli najlepiej sprawdzi się ogrzewanie wodne, ponieważ elektryczne maty nagrzewają się szybciej, powodując niekorzystne, gwałtowne skoki temperatury. Jeśli zdecydujemy się na położenie paneli, musimy dobrze przemyśleć ich zakup. Należy zwrócić uwagę m.in. na: klasę ścieralności (większa cyfra znajdująca się przy symbolu oznacza większą wytrzymałość), klasę użyteczności (panele stosowane w domu do ogrzewania podłogowego powinny być oznaczone symbolami „31” lub „32”) oraz grubość (powinna oscylować w granicach 8-9 milimetrów). Trzeba również pamiętać o odpowiednim podkładzie. Najczęściej wybiera się cienką piankę, folię lub tekturę falistą.