Biophilic design to projektowanie, które inspiruje się miłością do natury. To trend od pewnego czasu zyskujący na popularności w świecie architektury. Odnosi się do atawistycznego pragnienia człowieka życia na łonie natury. Kontakt z przyrodą zapewnia dobrostan psychiczny i fizyczny, koi system nerwowy i wpływa pozytywnie na kreatywność.

Współczesny człowiek spędza większość czasu w pomieszczeniach zamkniętych: w biurach, sklepach, w domu. Otacza go hałas i sztuczne światło. Tymczasem do regeneracji potrzebuje kontaktu ze środowiskiem naturalnym na co dzień.
Projektowanie w duchu biophilic design bierze pod uwagę potrzebę kontaktu z naturą. Przy takim projektowaniu używa się maksymalnie dużo naturalnych materiałów: drewna, kamienia, które spełniają nie tylko walory estetyczne, ale też ekologiczny aspekt jest brany pod uwagę. Wprowadza się wiele elementów zielonych. Tonacja kolorystyczna to: zieleń, brązy, beże, biel, kolor piaskowy, oliwkowy.

Rośliny nie tylko filtrują powietrze, ale też wpływają na obniżenie temperatury w mieście. Przykładem mogą być zielone dachy z bujną roślinnością, drzewa rosnące na posesji, zielone ściany i rośliny doniczkowe w biurach.

 

Kolejnym elementem jest zapewnienie maksymalnego dostępu do światła naturalnego, które jest zdrowsze dla człowieka niż sztuczne. Tutaj istotna jest rola architekta w takim ułożeniu budynku w przestrzeni, aby wykorzystać naturalne światło słoneczne. Podobnie przy projektowaniu wnętrz biurowych należy zwracać uwagę na taki układ, by pracownik siedzący przy biurku miał możliwie dużo światła z okien i nie musiał cały dzień włączać światła sztucznego.

Istotne przy tworzeniu miejsc pracy jest projektowanie przestrzeni do relaksu, która obfituje w roślinność, a także zapewnia pracownikowi możliwość patrzenia na daleki horyzont, a jak to nie jest możliwe, przynajmniej na parę drzew wokół posesji.

Biophilic design docenia również wodę w postaci małych fontann przy budynkach, strumyczków i oczek wodnych przy domach. Wszak jest to jeden z żywiołów natury, który wprowadza człowieka w stan regeneracji.

W Krakowie budynki zarządzane przez firmę Herbewo tworzone są w duchu biophilic design: obfita roślinność wokół biurowców i w ich wnętrzu, zielone dachy, przepiękne ogrody w centrum miasta, wykorzystanie w dużej mierze naturalnych materiałów.

https://www.herbewo.krakow.pl/udogodnienia/zielen-w-herbewo/