Właściciele ogrodów często chcą, aby otoczenie ich domu było przyjemnym miejscem do spędzania czasu oraz sprzyjało wypoczynkowi. Dla wielu osób dopełnieniem, roślinności w ogrodzie jest woda, która może występować pod wieloma postaciami np. oczka wodnego, strumienia, kaskady, czy też nowoczesnej misy z fontanną. Oprócz kojącego szumu, woda w ogrodzie jest także siedliskiem pożytecznych roślin i mikroorganizmów oraz poprawia mikroklimat. Oczko wodne może być także otwartym zbiornikiem na deszczówkę, który estetycznie wykonany jest główną atrakcją ogrodu.

Obecnie oczka wodne przybierają nie tylko klasyczne kształty owali. Mogą mieć niecodzienne i nowoczesne formy prostokątne, gdzie dla urozmaicenia ogrodu dodawane są nietuzinkowe rzeźby, czy materiały np. lustra, kule, wylewki ze stali, miedzi. Cała kompozycja kusi nie tylko szumem wody, czy roślinnością, ale również podkreśla ich piękno oświetleniem. Przekonajmy się, jak niezwykłą ozdobą mogą się stać oczka wodne.

Gdzie można wykonać oczko wodne?

Inwestorzy często obawiają się, że ich ogród nie jest odpowiednim miejsce na oczko wodne. Są w błędzie, ponieważ akwen taki można wykonać w każdym ogrodzie. Jedyne czego potrzeba to kawałek miejsca. Optymalnym ulokowaniem obiektu zajmie się projektant z doświadczeniem.
Profesjonalne firmy, takie jak Trawarica, które zajmują się aranżacją oczek wodnych, ogrodów oraz terenów zielonych, czy budową tarasów z drewna, są w stanie zaprojektować oczko dopasowane rozmiarami i kompozycją do każdego ogrodu. Co więcej, jeśli w ogrodzie znajdują się wzniesienia to możemy je w sposób naturalny wykorzystać do wzbogacenia aranżacji o niezwykle efektowne kaskady. Jeśli struktura naszego ogrodu jest raczej płaska, to możemy wykorzystać ziemię z wykopu pod oczko do usypania górki i wykonania kaskad ze strumieniem.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów?

W internecie możemy znaleźć wiele poradników, for i postów w jaki sposób samodzielnie stworzyć oczko wodne przy wykorzystaniu gotowych półproduktów takich jak np. plastikowe pojemniki. Nie warto jednak decydować się na taki krok. Znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doświadczonych instalatorów. Dlaczego? To bardzo proste. O powodzeniu każdego projektu i wykonaniu decydują detale i szczegóły, które zdobywamy wraz z doświadczeniem.

Firmy takie jak Trawarica wykonują indywidualny projekt, który bierze pod uwagę ukształtowanie terenu, dostępną przestrzeń oraz upodobania klienta. Na poziomie projektu inwestor jest informowany o plusach i minusach każdego rozwiązania. Np. najmniej pielęgnacji wymaga oczko bez rybek z bogatą roślinnością. Natomiast kaskada z tzw suchym strumieniem, będzie idealnym rozwiązaniem dla osób którym zależy na samym szumie wody. Profesjonaliści, wykonując oczko wodne wykorzystują naturalne surowce takie jak kamienie czy żwir. Dzięki temu oczko wygląda jak naturalny obiekt. Warto również nadmienić, że firmy mają dużo większe doświadczenie w doborze roślin, które z jednej strony pięknie udekorują akwen, z drugiej zaś pomagają w sposób naturalny filtrować wodę.
Ważną rolę odgrywa też dobór pomp. Zbyt słaba pompa nie da odpowiedniego efektu wodnego na kaskadzie, a zbyt mocna spowoduje bardzo duży hałas wody.

Obecnie do oczek i kaskad coraz częściej instaluje się oświetlenie typu LED, dzięki czemu są one ozdobą nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmierzchu. Zastosowanie tego typu oświetlenia pozwala zarówno oszczędzić na rachunkach za prąd, jak również umożliwia zmianę barwy podświetlenia i sterowanie tymże oświetleniem z poziomu smartfona. Moc halogenów też należy dobrać, ponieważ 3W pod wodą dają zupełnie inny efekt niż 3 W nad wodą.

 

Nowoczesne rozwiązania dla łatwiejszego sterowania

Aby w pełni móc cieszyć się ogrodem i oczkiem wodnym, dobrze jest mieć sterowanie w jednym miejscu. Najlepiej w smartfonie. Często jest tak, że klient nie korzysta z atrakcji swojego ogrodu, ponieważ musi wyjść z domu i podłączyć do kontaktu pompę do fontanny i reflektory ogrodowe. Najlepiej jest kiedy takie czynności są wykonywane zdalnie. Prostym rozwiązaniem jest sterowanie urządzeniami ze smartfonu dzięki intuicyjnej aplikacji. Aplikacja daje oszczędność prądu, poprzez to, że lampki np. gasną o 22.00 a zawsze zapalają się o zachodzie słońca. Cena takiego rozwiązania nie jest wygórowana w porównaniu do korzyści. Potrzebne jest Wi-fi, moduł wi-fi i smartfon.

Podsumowując, oczka wodne, strumienie i kaskady prezentują się niezwykle efektownie i dają wiele radości. Możliwość obserwowania podświetlonej tafli wody, bogactwa roślinności oraz ryb, które pojawiają się w pobliżu akwenu, jak również kojący szum wody sprzyja wypoczynkowi i poprawiają nasze wewnętrzne samopoczucie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób, które aranżują swoje ogrody decyduje się na oczko wodne. To wyjątkowy element krajobrazu, który odmienić może każdy ogród.