Termin patchwork pochodzi od metody szycia polegającej na łączeniu ze sobą łatek i skrawków tkanin. Podobnie powstające w ten sposób kompozycje z płytek patchworkowych są niezwykłą ozdobą wnętrz. Ta układanka kwiatowych i geometrycznych wzorów idealnie sprawdza się we współczesnych domach i staje się nietuzinkową dekoracją przestrzeni mieszkalnej. Płytki ceramiczne z patchworkowym wzorem dają wiele możliwości aranżacyjnych i dlatego najczęściej możemy je spotkać w kuchni i łazience, również ze względu na ich praktyczność. Ważnym aspektem zastosowania płytek patchworkowych w pomieszczeniach jest estetyczne wydzielenie stref użytkowych.

Cersanit- kolekcja Patchwork

Płytki patchworkowe na podłogę i ścianę.

Płytki Patchworkowe mogą zdobić zarówno ściany jak i podłogi. Wybierając płytki na podłogę należy pamiętać jedynie o tym, że muszą to być solidne płytki gresowe. Dekoracyjne kafle podłogowe najlepiej prezentują się w niewielkich pomieszczeniach na całej podłodze, a w większych mogą być wykorzystane jako dekoracyjny „dywanik” na wybranym fragmencie. W przeciwieństwie do płytek ściennych patchworkowe gresy mogą być stosowane jako okładzina również na tarasie i balkonie, ze względu na mrozoodporność.

Tubądzin- kolekcja Unit Plus
Tubądzin- kolekcja Unit Plus

Jak wykorzystać patchwork w łazience?

Biorąc pod uwagę niezwykle ozdobny wygląd płytek patchworkowych, warto przemyśleć jego rozmieszczenie oraz zaplanować odpowiednie zestawienie. Tak wyraziste dekory najlepiej łączyć z jednolitymi powierzchniami, które zrównoważą kompozycję. Przede wszystkim są to stonowanie płytki betonowe, drewno, a także jednolite kolory – biały, szary lub beż.
Wyjątkowe płytki patchworkowe będą doskonałym tłem dla białej ceramiki sanitarnej. Dekoracyjne kafelki dodają kolorytu łazienkom, w których dominującą barwą jest biel, ocieplą i dodadzą im charakteru. Warto pokreślić patchworkami strefę kąpielową z wanną lub prysznicem. Patchworki równie dobrze prezentują się w otoczeniu umywalki i lustra lub jako okładzina pionu toaletowego. Ważnym aspektem jest zachowanie umiaru, zwłaszcza w małych łazienkach. W przestronnych łazienkach bogate wzornictwo płytek patchworkowych może znaleźć więcej zastosowań.

Paradyż, kolekcja Modern
Paradyż, kolekcja Modern

Dekoracyjny Patchwork w kuchni.

Patchworkowe płytki ciekawie prezentują się na posadzce – zarówno na całej powierzchni, jak i ułożone w formie „dywanu” lub niewielkich pasów połączonych z innymi kafelkami, dzięki czemu możliwe jest podzielenie przestrzeni na strefy. Takie płytki w kuchni na podłodze pozwolą wyodrębnić część z wyspą kuchenną lub stołem.
Płytki patchworkowe doskonale wpisują się w koncepcję przytulnych kuchni. Dzięki ich bogatemu wzornictwu pozostają one estetyczne nawet wtedy, gdy są lekko zabrudzone. Bez wahania można stworzyć z nich funkcjonalną dekorację nad płytą grzewczą lub nad całą długością blatu. Płytki patchworkowe świetnie prezentują się w białej kuchni, wprowadzając do niej bogactwo wzorów i kolor.  Z innymi uniwersalnymi kolorami takimi jak kremowy lub szary również będą stanowiły doskonały duet. W małej kuchni wzór patchworkowy sprawdzi się również na podłodze.

Marazzi Polska- kolekcja Work
Marazzi Polska- kolekcja Work

Patchwork w nowoczesnych wnętrzach

Patchworkowe płytki wnoszą do wnętrza przytulność i ciepło, wprowadzając do aranżacji również nutę vintage. Wybierając dodatki do płytek patchworkowych warto postawić na wysoką jakość produktów wykonanych z naturalnych surowców. W zestawieniu z patchworkami korzystnie prezentują się drewniane i wiklinowe dekoracje, wieszak w formie drabiny czy naturalne rośliny. Płytki patchworkowe dają mnóstwo możliwości, dzięki którym wnętrza zyskują na oryginalności. Twórcza kompozycja dekoracyjnych patchworków sprawdzi się w każdym stylu i pozwoli na realizacje najbardziej oryginalnych pomysłów.

Przegląd płytek patchworkowych cz.1.
Przegląd płytek patchworkowych cz.2.