Co wziąć pod uwagę przy urządzaniu łazienki?

Podstawowa odpowiedź na to pytanie brzmi: funkcjonalność i estetykę. Są to jednak w gruncie rzeczy dość abstrakcyjne pojęcia. Okazuje się, że przy wykończeniu lub remoncie łazienki należy znaleźć odpowiedź na szereg pytań, by w efekcie uzyskać pomieszczenie, które cieszy oko, a co najważniejsze jest wygodne i dopasowane do potrzeb i stylu życia mieszkańców. Żeby zaoszczędzić sobie czasu, nerwów i pieniędzy, warto przemyśleć i zaplanować kilka kluczowych kwestii. Pomogą w tym sprawdzone porady, które opisujemy poniżej.

Przed remontem łazienki warto zwrócić się o pomoc do architekta wnętrz. Dobry projektant najpierw przemyśli pomieszczenie pod względem użytkowym i rozplanuje funkcję, a później dobierze kolorystykę i materiały, tak by te wszystkie elementy, nie tylko dobrze się ze sobą komponowały, lecz także współgrały z oczekiwaniami mieszkańców.

Dodatkowo robiąc zakupy w niektórych sklepach z płytkami ceramicznymi można dostać wizualizację łazienki gratis. Taką możliwość oferuje między innymi sklep internetowy prowadzony przez architektów wnętrz – wnetrza.shop. Jednak bez względu na to, czy samemu urządza się łazienkę, czy korzysta się z porad projektanta, warto skorzystać z porad opisanych poniżej.

Urządzanie małej łazienki – porady

W przypadku małej łazienki na pierwszy plan wysuwa się funkcjonalna łamigłówka, czyli to jak zmieścić wszystko,co potrzebne na małej przestrzeni tak, by jej nie zagracić.

W małej łazience w zależności od prywatnych preferencji sprawdzi się:

 • prysznic wyłożony płytkami z odpływem liniowym przesłonięty przezroczystą ścianką ze szkła – kabiną prysznicową (Uwaga! Należy sprawdzić techniczną możliwość zamontowania odpływu liniowego, nie w każdym mieszkaniu będzie to wykonalne.)
 • nieduża wanna z parawanem nawannowym wykonanym z przezroczystego szkła (wówczas uzyskujemy możliwość wzięcia prysznica i kąpieli w ramach jednej strefy)
 • jasne płytki o błyszczącej powierzchni powiększą optycznie przestrzeń
 • płytki wielkoformatowe ujednolicą pomieszczenie, stworzą neutralne tło bez efektu nadmiaru i zagracenia
 • oszczędnie stosowane dekory – bardziej w formie akcentu niż dominanty kompozycyjnej
 • zabudowa nad toaletą – uzyskuje się dodatkową przestrzeń do przechowywania
 • umywalka nablatowa stojąca na szafce łazienkowej –uzyskuje się dodatkowe miejsce na przechowywanie np. kosmetyków
 • duże lustro – optycznie powiększy przestrzeń
 • starannie dobrane oświetlenie – raczej oszczędne w formie z maksymalnie jednym wyrazistym akcentem np. przy lustrze spójność kolorystyczna i formalna

Aranżacja przestronnej łazienki

Duża łazienka daje znacznie większe możliwości aranżacyjne. W efektownie zaprojektowanych salonach kąpielowych zmieszczą się:

 • wolnostojące szafki i meble
 • wolnostojące wanny i umywalki
 • szafki i meble w zabudowie, jeśli dąży się do podkreślenia przestronności i uzyskania efektu minimalizmu we wnętrzu
 • wolnostojące wieszaki na ubrania i ręczniki
 • rośliny doniczkowe
 • drobne mozaiki zestawione z wielkoformatowymi płytkami ceramicznymi

Jak widać w przypadku dużej łazienki trudniej o konkretne rady, ponieważ wybór rozwiązań zależy od preferowanego stylu urządzania wnętrz, a rozwiązania te nie dążą do jednego głównego celu, jakim jest jak najbardziej efektywne zagospodarowanie przestrzeni, co ma miejsce w przypadku urządzania małej łazienki. Duża łazienka to wyzwanie o charakterze bardziej estetycznym, jeśli chodzi o układy funkcjonalne, to taka przestrzeń daje kilka równie dobrych wariantów. Warto je rozważyć. Największym wyzwaniem w projektowaniu łazienki będzie utrzymanie spójności aranżacji pod względem kolorów, kształtów i materiałów, przy zachowaniu wszystkich funkcjonalnych udogodnień.