Płytki imitujące kamień we wnętrzach

Kamień jako wytwór przyrody związany jest z człowiekiem od zawsze. Wykorzystywany na różnych płaszczyznach jego działalności ma swoje miejsce i zastosowanie we wnętrzach przestrzeni mieszkalnych, dumnie prezentując się jako okładzina podłóg lub ścian. Wnętrza wykończone okładzinami kamiennymi postrzegane jako luksusowe i nadające prestiż właścicielowi.

Zastosować płytki imitujące kamień.

Pełen żłobień i żyłek trawertyn, ciepła piaskowiec, ekskluzywny granit, tajemniczy kwarc – choć naturalne kamienie sprawiają, że czujemy się bliżej natury, to czesto jednak są postrzegane jako niepraktyczne i trudne w utrzymaniu. Wymagają impregnacji oraz regularnego czyszczenia. Co więcej – nie każdy może sobie pozwolić na tak duży wydatek, jakim jest zakup naturalnych okładzin kamiennych. Dlatego alternatywnie często oferowane są rozwiązania tańsze, ale również bardzo atrakcyjne pod względem estetycznym. Takim rozwiązaniem są sztuczne okładziny o różnorodnym wybarwieniu do złudzenia przypominających kamień. Często dopiero gdy dotykamy pokrytej nimi powierzchni, orientujemy się, że nie mamy do czynienia z oryginalnym wytworem natury. Nieregularne linie i struktura płytek, urozmaicony kształt, bogata gama kolorów, matowy lub satynowy odcień, na to wszystko możemy liczyć decydując się na okładzinę imitującą kamień.

Piękno i funkcjonalność kafli wiernie oddających właściwości i kolor kamienia nieraz doceniłam jako projektantka. Stąd też często w projektach naszych studiów są dostępne miejsca jasne lub ciemne, matowe lub błyszczące warianty, gładkie lub niejednorodne w dotyku, pojawiające się w strefach kuchennych, podłogowych, teksturowanych czy holach gdzie surowość dekoru spójnie łączy się z ciepłym drewnem i pozostałymi dodatkami. Wypolerowane tafle dodają atrakcyjności wnętrzom i tworzą wrażenie sterylności, dlatego też często przełamuje się je miękką tkaniną obiciową mebli wypoczynkowych, zasłonami czy wykładziną dywanową lub przeciwnie – wzmacnia efekt kryształów kaskadami, przeziernym szkłem czy stalowymi elementami. W zależności od konfiguracji materiałów mamy możliwość podkreślenia inywidualności wnętrza za każdym razem przy użyciu pięknego i eleganckiego wykończenia.

Płytki o strukturze i barwie do złudzenia przypominającego kamień są coraz bardziej popularne, nie tylko za sprawą walorów estetycznych. Przede wszystkim są tańszą alternatywą dla naturalnych kamieni. Dzięki specjalnemu procesowi technologicznemu tworzenia materiału kafle są łatwe w utrzymaniu i nie chłoną nieczystości jak kamień. Płytki ceramiczne to okładziny wykonane z naturalnych materiałów takich jak: glina, kaolin, skalenie, kwarc. Są nietoksyczne i nie uczulają, ponieważ nie gromadzą się na nich grzyby i drobnoustroje. Imitują naturalne okładziny z granitu, marmuru czy trawertynu.

Najtańsze imitacje kamiennych okładzin wykonywane są z masy gipsowej. Decydując sie na taką okładzinę należy jednak pamiętać o tym, aby nie używać tego typu okładzin w miejscach mało odpornych na wilgoć i odpowiednio je zaimpregnować.

Dominika Malczyk
Projektantka Wnętrz
Tuto Studio