Beton architektoniczny – dlaczego jedni go kochają a inni nie …

Beton architektoniczny to odmiana betonu, która gwarantuje takie same parametry pod względem trwałości i wytrzymałości jak beton konstrukcyjny, lecz ma zdecydowanie bardziej estetyczny wygląd. Jego powierzchnia jest gładka, z wyraźną strukturą. Stosowany jest głównie jako dekoracja, choć nie potrzebuje żadnych dodatkowych elementów wspierających. Jednak nie jest to pełna definicja tego fantastycznego materiału i nie w pełni oddaje mnogość form, które z niego powstają.

Beton używany jest w celach dekoracyjnych, zarówno we wnętrzach jak i na zewnątrz budynków już od początku XX wieku i na pewno każdy kiedyś się z nim zetknął. Najczęściej oglądamy go w postaci płyt wykańczających ściany i kojarzy się przede wszystkim ze stylem industrialnym. Nic więc dziwnego, że ma swoich zwolenników i antagonistów – najczęściej albo się go kocha, albo nie znosi…
Jestem przekonana, że materiał ten zyskał sobie tak skrajne opinie przede wszystkim dlatego, że tak mało o nim wiemy. Właściwie nie tyle o nim co o możliwościach jakie daje i szerokiej gamie produktów dostępnych na rynku. A przecież można z niego zrobić niemal wszystko: od podłogi – która może być szara i techniczna, ale może też być kolorowa i wypolerowana; poprzez okładziny ścienne – płyty, wyprawy, dekoracyjne panele; aż po meble lub elementy ich wykończenia – np. fronty czy blaty oraz elementy wyposażenia jak umywalki, donice i lampy. Tak naprawdę tylko od naszej wyobraźni będzie zależało jaką ma mieć powierzchnię, jaki kolor i w jakiej formie zostanie zastosowany.

Materiał zdjęciowy http://www.concreco.pl

Beton jest bardzo wytrzymałym materiałem, odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki szerokiej gamie różnego rodzaju impregnatów zyskuje nowe właściwości bez zmiany wyglądu,
np. odporność na wodę i zabrudzenia, co daje możliwość zastosowania w pomieszczeniach mokrych czy blatach kuchennych. Elementy wykonywane są na specjalnych szalunkach dzięki czemu warstwa betonu jest odpowiednio cienka a produkt lekki, a jednocześnie dzięki swojej elastyczności odpowiednio trwały.
Kolejną cechą, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę, jest niewiarygodna kolorystyka i faktura powierzchni. Zwykle materiał ten kojarzony jest z chropowatą, zimną, niewykończoną, czysto techniczną powierzchnią. Nic bardziej mylnego – może być oczywiście chropowaty, nierówny ze śladami po deskowaniu, ale tylko wówczas, kiedy nam na tym zależy. Powierzchnia może być np. ekskluzywna, błyszcząca (wypolerowana); gładka, matowa z wyraźnymi wżerami lub antypoślizgowa z wyraźną, ale miłą w dotyku strukturą (jak płomieniowany kamień).
Kojarzymy go też z bardziej lub mniej szarym wykończeniem, a tymczasem zaskakuje nas kolorami, które w połączeniu z różnymi fakturami i wykończeniem powierzchni zyskują dodatkową gamę odcieni. Poniższa grafika pokazuje tylko wycinek kolorystycznych i fakturowych możliwości.

Różnorodność kolorów i faktur to nie jedyna zaleta dekoracji z betonu architektonicznego. Poza powszechnie znanymi płytami pojawia się na rynku coraz więcej płytek dekoracyjnych o przeróżnych kształtach i rozmiarach, przeznaczonych do wykorzystania zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Są wśród nich, bardzo modne ostatnio – panele 3D, ale też płytki o bardzo ozdobnej, roślinnej ornamentyce. W połączeniu z bogatą kolorystyką dają ogromne pole do popisu przy dekoracji wnętrz. Betonowe płytki wyglądają równie dobrze kiedy stanowią mocny element dekoracyjny zastosowany na dużej powierzchni jak i w detalach, na niewielkich fragmentach.

Materiał zdjęciowy http://artisvisio.pl

Warto jeszcze wspomnieć o elementach dekoracyjnych i użytkowych wykonanych z betonu architektonicznego. Obecna technologia – opierająca się na dawno znanym fakcie, że beton przed utwardzeniem jest materiałem bardzo elastycznym – pozwala na wyczarowanie niesamowitych form z tego wydawałoby się niewdzięcznego, technicznego materiału. Dekoracyjne przedmioty betonowe pojawiają się w kuchniach, łazienkach, sypialniach i pokojach dziennych. Powstają z niego przeróżne meble lub ich fragmenty (blaty kuchenne czy fronty), umywalki, zlewy oraz małe przedmioty dekoracyjne jak lampy, doniczki, wieszaki, zegary itp. Oczywiście zawsze należy z umiarem podchodzić do ilości, form i kolorów elementów z betonu wykorzystanych we wnętrzu. Sztuką jest takie ich dobranie, żeby zdobiły a nie przytłaczały.

Materiał zdjęciowy http://artisvisio.pl

Oczywiście nie w każdym wnętrzu beton, nawet o najbardziej wyrafinowanym wykończeniu, spełni swoją funkcję estetyczną. Najlepiej nadaje się do stylistyki loftowej, industrialnej, nowoczesnej czy minimalistycznej, ale świetnie „dogada” się też z elementami w stylu skandynawskim czy też boho. Beton doskonale prezentuje się w połączeniu z innymi materiałami, szczególnie z metalem i drewnem – nic więc dziwnego, że w takim towarzystwie spotykamy go najczęściej.

Na początku stosowany był wyłącznie w roli konstrukcyjnej, później wykorzystano jego walory dekoracyjne ale w surowej, technicznej formie. Obecnie, dzięki nowoczesnej technice i kreatywności twórców, zyskał zupełnie nowe oblicze – stał się wyjątkowym, nietuzinkowym elementem dekoracyjnym o niesamowitych walorach estetycznych i designerskich. Nie trzeba być wielkim fanem betonu, ale nie sposób nie doceniać jego zalet: jak plastyczność, różnorodność kolorów i faktur oraz ogromny wybór świetnie wykonanych, spełniających wysokie standardy estetyczne detali i produktów. A może teraz zyska większe grono zwolenników?

Aleksandra Bartczak