Zostaw swój numer* a nasi konsultanci oddzwonią do Ciebie w pierwszej kolejności.

Pamiętaj, że pracujemy:
poniedziałek - piątek: od 8 do 17
sobota: od 8 do 14

* oddzwaniamy tylko na numery zarejestrowane w Polsceimię i nazwisko*
numer telefonu*
temat rozmowy*

      

Płytki inspirowane patchworkami

Patchwork (patch – ang. łata) to metoda szycia, która polega na zszywaniu ze sobą małych kawałków materiałów, często różniących się kolorem i deseniem. Poszczególne fragmenty materiału mają ten sam kształt np. trójkąt lub kwadrat. Efektem takiej pracy są piękne wzorzyste poszewki, narzuty, zasłony oraz wiele innych elementów wyposażenia wnętrz.

Miłośnikom wzorzystych powierzchni we wnętrzach naprzeciw wyszli producenci płytek, którzy będąc pod urokiem patchworków stworzyli wiele kolekcji, które swoim wyglądem do nich nawiązują.
Można dostrzec kilka trendów wśród kolekcji patchworkowych. Mamy kolekcje, w których poszczególne wzory są dostępne na osobnych płytkach. Są też takie kolekcje, gdzie na dużej płytce jest kilka wzorów, co imituje mniejsze płytki ułożone jedna obok drugiej.

 

Każdy wzór na osobnej płytce

Jest wiele kolekcji pełnych wzorzystych płytek, które można ze sobą dowolnie łączyć tworząc patchworki. Można też je łączyć z dostępnymi w tych kolekcjach płytkami jednolitymi i dzięki temu panować nad tym jak bardzo wzorzyste będzie remontowane wnętrze.

Płytki z kolekcji Antique to propozycja producenta Monopole Ceramica. Płytki ścienne i podłogowe w kolorach i stylistyce retro. Rozmiar płytek 31,6x31,6 cm.

Płytki Clichy Vainilla producenta Vives - kolorowe desenie w stylu retro na kremowym tle. W kolekcji Rivoli dostępne są również wzory na tle białym oraz wiele jednolitych kafelków, a także ze wzorami strukturalnymi. Rozmiar: 10 x 20 cm.

 
Ciekawą propozycją są również płytki oktagonalne - czyli płytki ośmiokątne, które wyglądają jak kwadratowe płytki z odciętymi rogami. Takie płytki układa się razem ze specjalnymi małymi kwadratowymi płytkami, które uzupełniają puste miejsca między płytkami ośmiokątnymi.

Płytki Vodevil Octogono Musichalls Multicolor marki Vives, to szalone wzory i kolory. Rozmiar płytek: 20 x 20 cm. Dla bardziej stonowanego efektu można je łączyć z płytkami jednolitymi dostępnymi w kolekcji Vodevil. Do płytek należy dobrać kwadraciki Taco Dome (patrz zdjęcie poniżej).

 

Płytki Taco Dome mają rozmiar 4 x 4 cm i służą jako uzupełninie do płytek oktagonalnych z kolekcji Vodevil, m.in. do wyżej opisanych płytek Octogono Musichalls, czy też wspomnianych poniżej płytek Octogono Variette Sombra i Octogono Diglas Multicolor.

Płytki Vodevil Octogono Variette Sombra producenta Vives w rozmiarze 20 x 20 cm, to propozycja czarno-białych matowych wzorów, na płytkach w kształcie ośmiokątnym. Płytki można łączyć z jednolitymi o tym samym kształcie i rozmiarze dostępnych w kolekcji Vodevil. Do płytek należy dobrać płytki Taco Dome (opisane powyżej). Ze względu na czarno-białą kolorystykę najlepiej sprawdzą się Taco w jednym z tych dwóch kolorów.

 

Wzór widoczny po połączeniu płytek

Są też takie płytki, na których wzór nie zamyka się w obrębie jednej płytki. Całkowicie jest widoczny dopiero po ułożeniu ich z innymi płytkami.

Płytki Vodevil Octogono Diglas Multicolor marki Vives w rozmiarze 20 x 20 cm. Płytki oktagonalne, które można łączyć z innymi płytkami w tym kształcie dostępnymi w kolekcji Vodevil. Do płytek należy dokupić płytki Taco Dome, przedstawione na jednym z powyższych zdjęć.

 

Kilka wzorów na jednej płytce

Część dostępnych płytek to duże płytki kwadratowe lub prostokątne, których powierzchnia została podzielona najczęściej na 3, 4, 9 lub 12 mniejszych pól. Każde takie pole stanowi oddzielny wzór. Często dostępnych jest kilka wersji takich płytek, gdzie występuje inny zestaw wzorów lub inne ich ułożenie. Dzięki temu wzory po ułożeniu nie powtarzają się w sposób regularny.

Płytki Opp Morocco marki Ceramstic, to kwadratowe płytki gresowe o wymiarach 60 x 60 cm. Na płytkach dominują geometryczne desenie. Wszystko w ponadczasowym zestawieniu czerni i bieli oraz eleganckiej powierzchni o wysokim połysku.

 

Płytki FS Faenza N marki Peronda mają rozmiar 33 x 33 cm i zostały podzielone na 9 kwadratowych pól z których każdy przedstawia symetryczny wzór w stylu retro. Dodatkowo do ozdobienia płytki zastosowano efekt postarzania. Płytka ma matową powierzchnię, a dominująca kolorystyka, to ciemny niebieski. W kolekcji FS Faenza dostępna jest wersja płytki patchwork w żywszym odcieniu niebieskiego oraz płytka biała - również dzielona na 9 pól i z efektem postarzenia.

 

Płytki Flow Geotiles mają rozmiar 60 x 60 cm i zostały podzielone na 9 pól, z których każde przedstawia inny wzór. Na płytkach dominują odcienie szarości z elementami błękitu. Powierzchnia płytek jest matowa. Wydzielone pola nie są kwadratowe, lecz ośmiokątne, a pomiędzy nimi widoczne są kwadratowe elementy, które są ciekawym dopełnieniem całości. Płytki zostały wykonane z gresu. Świetnie sprawdzą się zarówno na podłodze, jak i ścianie.

 

Płytki Manises producenta Geotiles mają wymiar 60 x 60 cm, matową powierzchnię i składają się z 9 pól, z których każde prezentuje inny, symetryczny wzór w stylistyce retro. Dominuje kolorystyka stalowo-niebieska. Płytki sprawdzą się na podłodze i ścianie.

 

Płytki Provenza Deco marki Realonda to kolorowe płytki w rozmiarze 44,2 x 44,2 cm. Każda płytka przedstawia 12 ciekawych wzorów w żywej, ciepłej kolorystyce oraz matowej powierzchni. Płytkę można ułożyć na ścianie lub podłodze. 

Ciekawymi, lekko postarzanymi wzorami ozdobiono też płytki Skyros Deco Blanco marki Realonda. Na każdej płytce o wymiarach 44 x 44 cm znajdują się cztery niebieskie wzory na jasnym tle. Powierzchnia płytek jest matowa. Płytki można stosować na podłodze i ścianie. W kolekcji Skyros dostępna jest jeszcze płytka patchworkowa w odcieniach szarości (opisana poniżej) oraz dwie jednolite płytki w odcieniach szarości. Płytki te także zostały podzielone na cztery pola.

 

Płytki Skyros Deco Gris to cztery wzory na płytce o wymiarach 44 x 44 cm. Powierzchnia płytki jest matowa, a dominujące odcienie to ciemne szarości. Płyta sprawdzi się zarówno na podłodze, jak i ścianie. W kolekcji Skyros dostępne są również dzielone na pola płytki bez wzorów, które będą świetnym tłem dla tych wzorów.

 

Płytki Vintage Negro to matowa powierzchnia, odcienie szarości, oldschoolowe wzory. Płytka ma wymiar 60 x 60 i można ją stosować na podłodze lub ścianie.

Dla osób, które nie wyobrażają sobie morza intensywnych wzorów na podłodze lub ścianie stworzono płytki o mniej skontrastowanej kolorystyce lub takie, gdzie nie każde pole zostało pokryte wzorem.

 

W kolekcji Ayora marki Realonda dostępne są płytki ścienne w rozmiarze 33 x 33 cm. Wszystkie dzielone na dziewięć pól. Niektóre płytki mają tylko jednolite pola w różnych odcieniach, inne mają też pola wzorzyste. W kolekcji dostępne są następujące kolory: biel, odcienie żółtego, czerń i szarości, odcienie przygaszonej czerwieni, odcienie niebieskiego i tak jak na powyższej płytce Ayora Deco Verde - odcienie zieleni.

Niezależnie czy dostępne na osobnych płytkach czy na jednej, monochromatyczne czy barwne, kwadratowe czy oktagonalne, błyszczące czy matowe, nowoczesne czy retro, płytki patchwork mają swój urok, który docenili zarówno producenci, architekci, jak i klienci.

Udostępnij


Dodaj komentarz

Komentarze

  • Nazwa uzytkownika

    2015-04-17 13:25:01

    beata z stylowo
    napisał:

    Piękne wzory do wyboru , ciężki wybór bo sama nie wiem który bym wybrała.

Ostatnio dodana galeria

Zobacz ostatnio dodaną galerię. Oddaj swój głos, komentuj i wymieniaj się uwagami z innymi użytkownikami.

ścienne
TRAVIATA TUBĄ...

Pomysł na mieszkanie

Inspiruj się mieszkaniami zaprojektowanymi przez najlepszych projektantów

Czytaj całość

Ostatnio komentowana galeria

Zobacz jaki komentarz dodano do tej galerii.

ścienne
AMICHE

Galeria laureata

Pokój Kubola wygrał w naszym konkursie Pokój dziecięcy.

Kubuś z rodzicami wygrał zakupy o wartości 1000 zł.

Czytaj całość