Jakie powinno być idealne mieszkanie? Zapewne dla każdego, kogo o to spytamy, odpowiedź będzie trochę inna. Nasze gusta i upodobania różnią się między sobą. Najłatwiejsze rozstrzygnięcie znajduje się w dość ogólnej odpowiedzi: idealne mieszkanie to takie, w którym czujemy się swobodnie jak u siebie. Jeżeli ważna jest dla nas przytulna atmosfera, przywiązujemy wagę do ekologii i lubimy otaczać się pięknymi, ale i funkcjonalnymi przedmiotami, to idealnym wyborem będzie mieszkanie w stylu skandynawskim. Możliwość aranżacji harmonijnych, wypełnionych spokojem i równowagą przestrzeni sprawia, że styl skandynawski w aranżacji wnętrz nie wychodzi z mody od wielu lat. Każde pomieszczenie w naszym mieszkaniu będzie jednak charakteryzowało się odrobinę innym charakterem i funkcją. Dlatego przed przystąpieniem do zakupów, w jednym ze specjalizujących się w tym stylu sklepie Missdeco, powinniśmy przyjrzeć się bliżej kolejnym pomieszczeniom.

Przedpokój w mieszkaniu w stylu skandynawskim: „Witaj! Nareszcie jesteś!”

Przedpokoje w naszych mieszkaniach mogą różnić się od siebie w sposób diametralny: niektóre są przestronne i słoneczne, inne niewielkie i pozbawione okien. Często przedpokoje mają także nietypowe ustawienie ścian, wnęk, kącików i schowków. Jedno jednak zawsze je łączy: to tutaj witamy swoich gości z otwartymi ramionami. Ważne jest więc, by nasz przedpokój był ergonomicznie przemyślany, a dodatkowo sprawiał przyjemne, estetyczne wrażenie. Przedpokój w mieszkaniu w stylu skandynawskim właśnie taki jest. Nordyckie wzornictwo przywiązuje dużą wagę do minimalizmu, dlatego też wieszaki w tej stylistyce są lekkie, zajmują mało miejsca. Dodatkowo jasna kolorystka dodatków, takich jak kosze, półki na buty, czy dywaniki rozjaśniają często niedoświetlone pomieszczenie. Ważnym elementem mieszkań w stylu skandynawskim jest duża liczba luster – pozwala to prowadzić światło słoneczne w każdy zakątek naszego mieszkania. W przedpokoju lustro jest niezbędnym dodatkiem, gdyż wszyscy wiemy jak ważne jest, by móc szybko skontrolować swój wygląd tuż przed wyjściem z domu.

Kuchnia w mieszkaniu w stylu skandynawskim: „Kochanie, opowiedz jak minął Twój dzień”

Kuchnia to królestwo dodatków: tu zastosowanie znajdą koszyki, miski, deski i tace, na których ułożymy owoce i przekąski oraz pudełka na przyprawy i inne drobiazgi. Styl skandynawski silnie nawiązuje do rustykalnego klimatu, dlatego kubki i zastawa stołowa, utrzymane w północnej estetyce, czynią dom bardziej osobistym i sprawiają wiele radości. Mieszkanie w stylu skandynawskim emanuje charakterystycznym spokojem i przytulnością, więc w każdym pomieszczeniu, popijając ulubioną kawę czy herbatę, będziemy czuć się zrelaksowani. Ważne jest, by kuchnia dawała nam jeszcze więcej. W końcu jest to – obok sypialni – bardzo intymne pomieszczenie, w którym rano i po południu dzielimy się rodzinnymi historiami, opowiadamy o swoich sukcesach i obawach. Skandynawskie meble i dodatki sprzyjają otwartości i rodzinnej atmosferze. Roztaczają wokół siebie pozytywny czar.

Salon w mieszkaniu w stylu skandynawskim: „Rozgośćcie się”

Dzięki zróżnicowaniu w skandynawskim wzornictwie salon – centrum naszego domu – możemy zaprojektować zarówno w duchu minimalistycznym, jak i bardziej przytulnym, pełnym bibelotów i pamiątek. Niezależnie od tego, co podpowiada nasz osobisty gust, jasna kolorystyka, ekologiczne materiały i niebanalne projekty mebli sprawią, że salon w mieszkaniu w stylu skandynawskim będzie przykuwał uwagę naszych gości, a swoich domowników wyciszał i pozwalał głęboko się zrelaksować.

Łazienka w mieszkaniu w stylu skandynawskim: „Spójrz, jak świetliście i pięknie”

Nigdzie poza łazienką estetyka Skandynawii nie jest aż tak wyekstrahowana w swoją czystą formę – aż do źródła filozofii tej szkoły designu: światła. To tutaj zyskuje ono swój najważniejszy wymiar – białe lub jasne meble, przezroczyste, często lekko złocone buteleczki na kosmetyki, designerskie oświetlenie i duże lustra zamykają światło w łazience w mieszkaniu skandynawskim, niczym w wielkim krysztale.

Mieszkanie w stylu skandynawskim: „Wróćcie niebawem”

Decyzja o aranżacji mieszkania w stylu skandynawskim być może zależna będzie także od tego, ile czasu możemy poświęcić na znalezienie odpowiedniego kompletu wyposażenia. Nie przejmujmy się tym zanadto, gdyż nie musimy szukać w wielu miejscach. Pomoże nam z pewnością sklep Missdeco, specjalizujący się w meblach i dodatkach do mieszkań w stylu skandynawskim. Bogata oferta sklepu pozwoli nam umeblować mieszkanie od A do Z. Jeśli więc blika nam jest troska o dobro planety, ekologia, cieszymy się z otaczającego nas piękna, cenimy przytulność i ciepłe, słoneczne światło, to wybór skandynawskiej estetyki wydaje się strzałem w dziesiątkę.

Zdjęcia: Bloomingville