To, w jaki sposób ostatecznie wyglądać będzie wnętrze zależy od wielu czynników. Jednym z nich, jest wybór odpowiednich detali aranżacyjnych. Choć z pozoru jest to mało znaczący element, wszak detale w porównaniu z innymi elementami aranżacyjnymi są mało widoczne, w rzeczywistości odgrywają one bardzo dużą rolę. To od nich bowiem zależy ostateczny efekt. Niewielki akcent może spowodować całkowicie odmienny wygląd wnętrza. To dzięki detalom zdefiniować można niejednokrotnie charakter danego wnętrza oraz jego styl, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dobrać najdrobniejsze elementy aranżacyjne.

Detale funkcjonalne i ich rola

Istnieje wiele rodzajów detali, które wpływają na aranżowanie wnętrz. Jednym z tego typu elementów są detale, czy też elementy funkcjonalne. Są to wszelkiego rodzaju dodatki mające wpływ na użytkowanie danego elementu. Wśród nich znajdziemy klamki, zawiasy, balustrady, a nawet cokoły, czy armaturę łazienkową. Tego typu element stanowią również drzwi, o których opowiemy nieco więcej za chwilę. To, jaką formę wybierzemy jako dodatek ma wpływ nie tylko na ostateczny wygląd, ale często i na funkcjonowanie konkretnego elementu. Dodatek taki może być bardzo charakterystyczny, przez co jego wybór wzbogaci wygląd całej aranżacji. Warto wiedzieć, iż istnieje możliwość zamawiania tego typu elementów na specjalne życzenie. Wówczas powstać mogą oryginalne i nigdzie indziej nie funkcjonujące formy, które sprawią, że aranżacja wnętrza wyglądać będzie całkowicie inaczej, niż w innych miejscach tego typu.

Drzwi i ich znaczenie

Drzwi są niezwykle ważnym elementem funkcjonalnym. Ich rola nie ogranicza się dziś wyłącznie do dzielenia przestrzeni, ale do jej łączenia[sic!] To właśnie ten element może stać się częścią spajającą aranżacje w różnych wnętrzach, tym samym urastając do roli podstawowego elementu aranżacyjnego. Drzwi to ten element, który może wyglądać dokładnie tak, jak sobie tego zażyczymy – całkowicie odmiennie niż standardowo. A jest to całkiem szeroka gama możliwości, bo poza tradycyjnymi drzwiami zażyczyć można sobie chociażby drzwi przesuwne, przeszklone, licowane, drzwi o niestandardowych wymiarach i wiele jeszcze więcej pomysłów. Dodatkowym elementem wyróżniającym je może stać się charakterystyczna klamka, co w konsekwencji sprawi, że będzie to wyjątkowo oryginalny element aranżacyjny.

Detale dekoracyjne w aranżacji wnętrz

Istotnym elementem dekoracji wnętrz są także wszelkiego rodzaju detale dekoracyjne. To właśnie obrazy, grafiki, rzeźby, itp. ozdoby stanowią dodatki, które nadają wnętrzu charakteru. Dzięki nim tworzy się klimat, który odpowiada właścicielowi, zaś przestrzeń jest dla niego atrakcyjna. Warto do wnętrz wybierać więc oryginalne, bardzo osobiste obrazy, czy grafiki, które będą wyrazem upodobań właściciela, nie zaś przypadkowo wybranymi elementami. Tego rodzaju dodatki zakupić można w galeriach sztuki, czy nawet otrzymać na specjalne zamówienie od młodych i zdolnych grafików, malarzy, fotografików, etc. Pomocą przy wyborze tego rodzaju elementów dekoracyjnych z pewnością posłuży każdemu architekt wnętrz zajmujący się aranżowaniem konkretnego wnętrza. Może być to np. sprawdzony architekt wnętrz w Krakowie, czy inny, z polecenia np. znajomych.

Elementy historycznego budynku

Aranżując wnętrza, architekci wnętrz często wykorzystują do tego celu elementy historyczne, jakie zastali w danym budynku. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim zabytkowych kamienic, w których detal stanowić będzie wyjątkowo ważny element wnętrza. W jaki sposób wykorzystać go w aranżacji? Bardzo częstym sposobem na to jest odsłonięcie oryginalnej struktury ściany, a dzięki temu wydobycie fragmentu starej ściany, czy kamienia. Innym pomysłem jest wykorzystanie fragmentu oryginalnych belek drewnianych, czy też dodanie elementów kutych, które nawiązywać będą np. do znajdujących się na zewnątrz barierek balkonu. W kamienicach, które urządzane są w industrialnym stylu warto pokusić się o wyeksponowanie w projekcie elementów instalacji, co tylko doda pikanterii i wyraz całej aranżacji wnętrza. Nawiązania do historii kamienicy, czy budynku to znakomity sposób do nadania wnętrzu oryginalnego i niepowtarzalnego charakteru. Jest to detal, który jest nie do podrobienia i nie do zastąpienia niczym innym. Dzięki temu wnętrze w bardzo ciekawy sposób łączy ze sobą nowoczesność z elementami przeszłej epoki, co daje bardzo ciekawe efekty aranżacyjne. Przykłady takich zastosowań można zobaczyć na stronie http://www.kaim.work/blog/

Techniczne detale w aranżacji wnętrz

Detale techniczne, które odgrywają rolę w aranżowaniu wnętrz to wszelkiego rodzaju elementy, które wymagają doświadczenia oraz architektonicznej wyobraźni. Detale te to chociażby sposób w jaki połączone ze sobą zostały materiały, podziały różnych elementów, czy mocowania. Słowem wszystko to, na co przeciętny użytkownik mieszkania nie zwraca na co dzień zbyt dużo uwagi, a co ma znaczenie dla całokształtu aranżacji… Dlaczego zatem jest to tak ważny detal? Ponieważ w wielu przypadkach detale techniczne są tłem dla innych projektowych planów i działań. Przykładowo jeśli płytki, czy płyty kamienne zostaną połączone ze sobą źle, czy niestarannie, cały efekt wizualny zostanie zepsuty.