Obiady w rodzinnym gronie, spotkania ze znajomymi, czy domowe imprezy udowadniają, że jadalnia dodaje każdemu mieszkaniu nie tylko prestiżu, ale również funkcjonalności. Przyjmowanie wielu gości jest łatwiejsze, gdy ma się do dyspozycji dobrze zaaranżowane wnętrze. Dobrze, czyli jak? Zwracamy uwagę na istotne kwestie, dzięki którym urządzisz swoją jadalnię w sposób modny i praktyczny.

Jaki stół do jadalni wybrać?

Niezależnie od tego, czy Twoja strefa jadalniana została wydzielona w kuchni lub salonie, albo stanowi oddzielny pokój, sercem takiego wnętrza zawsze jest stół. Najważniejsze, by był solidny i zapewniał miejsce wszystkim domownikom. Na ogół przyjmuje się, że powierzchnia stołu przypadająca na jedną osobę, powinna wynosić co najmniej 60 cm.

Jest to też zazwyczaj standardowa szerokość krzesła. Taka przestrzeń zapewnia zatem wygodę i swobodę ruchów. Jeśli dysponujemy większym pomieszczeniem, warto oczywiście postawić na większy stół. Optycznie wypełni on wnętrze, a także dostarczy dodatkowego blatu roboczego, który sprawdzi się np. do pracy czy podczas rodzinnych
gier i zabaw.

Częstym dylematem przy wyborze stołu jest również decyzja odnośnie wyboru jego kształtu. Najpopularniejszą opcją wciąż pozostaje stół prostokątny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że narzuca on pewne ograniczenia – przede wszystkim co do liczby osób. Kanty stołu zawsze pozostają niewykorzystane, a sam mebel wydaje się optycznie duży.
Prostokątny stół można natomiast dosunąć do ściany, by zyskać wolne miejsce w pokoju. Z kolei okrągły stół to opcja polecana przede wszystkim właścicielom małych jadalni. Taki stół prezentuje się lekko, jest ustawny i zapewnia bardzo wiele miejsca gościom.

Krzesło tapicerowane do jadalni – na co zwrócić uwagę?

Po stole, kolejny istotny wybór dotyczy krzeseł. W tej kwestii należy zwrócić uwagę na 3 kwestie: wysokość oparcia, głębokość oraz szerokość siedzenia. Szerokość krzesła jest podyktowana tym, ile miejsca znajduje się przy stole. Większa głębokość nie idzie zaś wcale w parze z większą wygodą. Może za to powodować dyskomfort oraz nadmierne
obciążenia niektórych partii nóg. Złotym środkiem jest sytuacja, w której 1/3 uda znajduje się poza siedziskiem. Krzesło nie powinno także zbyt mocno wystawać ponad stół – taki wariant sprawia bowiem, że przestrzeń traci swoje proporcje.

Popularnym wyborem do jadalni są krzesła tapicerowane. Obecnie obicia mebli są łatwe do utrzymania w czystości, a przy tym zapewniają maksymalną miękkość i wygodę siedzenia. Oferta sklepu Vokato udowadnia, że takie krzesła mogą być też doskonałym designerskim dodatkiem, który podkręci charakter wnętrza. Odważne, np. geometryczne lub ludowe wzory, czy ciekawe, stylizowane na fotele formy, potrafią zbudować odpowiedni klimat oraz sprawić, że jadalnia będzie prezentować się jak z okładki magazynu wnętrzarskiego.

Jakie dekoracje do jadalni wybrać?

Urządzając jadalnię, nie można zapomnieć o dekoracjach. Na te zostaje na ogół niewiele miejsca, dlatego warto wykorzystać także ściany. Modnym rozwiązaniem są plakaty oraz fototapety. Pierwsza opcja sprawdza się szczególnie w minimalistycznie lub industrialne urządzonych wnętrzach. Plakaty można łatwo przewieszać, dlatego nie będą stanowiły problemu w przypadku chęci zmiany aranżacji. Fototapety to dużo odważniejsza opcja. Umiejętnie dobrane, np. wzory 3D, potrafią optycznie powiększyć pokój, dlatego polecane są do małych i ciasnych jadalni.

Poznaj pomysły na urządzenie jadalni i zainspiruj się!

Ile gustów – tyle jadalni, ale trzeba przyznać, że i w tym temacie dominują pewne trendy. Niesłabnącą popularnością cieszy się wciąż styl skandynawski, który zachwyca przemyślanymi rozwiązaniami oraz minimalizmem. Klasyczna jadalnia to przede wszystkim domowe ciepło, a opcja glamour przykuwa uwagę niebanalnym charakterem. Podpowiadamy, jakie elementy muszą się znaleźć w jadalniach urządzonych w tych konkretnych stylach.

Jadalnia w skandynawskim stylu

Kwintesencją stylu skandynawskiego jest prostota. Urządzając jadalnię, należy zatem pamiętać o tym, by była utrzymana ona w jasnych, naturalnych barwach. Warto stawiać na odcienie szarości, biel i błękity. Najważniejszym materiałem powinno być zaś drewno, które warto przemycić, np. w nóżkach krzeseł czy pięknym stole.

Klasyczna jadalnia

Klasyczna kuchnia wymaga klasycznych rozwiązań, a więc nie może w niej zabraknąć solidnego, najlepiej drewnianego stołu. Aby pomieszczenie nie prezentowało się nudno, taki stół powinny uzupełniać tapicerowane krzesła. Ich wzór pozostaje już kwestią indywidualnego gustu. Coraz częściej sięga się w aranżacjach po mocne kolory lub też zestawienia kontrastujących barw.

Jadalnia w stylu glamour

W stylu glamour rządzi przepych i dekoracyjność, dlatego należy stawiać na niebanalne kształty i głębokie kolory. Świetnie będą prezentowały się, np. krzesła z granatową lub szmaragdową tapicerką i złotymi nóżkami.