Jakie meble wybrać do kuchni?

Niemal każda osoba kupując mieszkanie czy też dom, zaczyna od urządzenia łazienki i kuchni. Do kuchni, często decydujemy się na meble kuchenne na wymiar. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że kuchnie często bywają niewielkie, niewymiarowe a tym samym trudne do umeblowania. A w końcu to kuchnia bywa sercem domu. To tutaj spędzamy dużo czasu na gotowaniu czy spożywaniu posiłków. To tutaj spotykamy się ze znajomymi.

Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając meble do swojej wymarzonej kuchni.

Materiał z jakiego mają być wykonane meble kuchenne

Do wyboru mamy meble wykonane z drewna, płyty MDF, płyty laminowanej oraz szkła. Każdy materiał ma swoje wady i zalety.

Szafki wykonane z drewna uznawane są za ponadczasowe i bardzo trwałe. Do najtrwalszych gatunków zaliczany jest dąb i buk, nieco rzadziej stosowana bywa sosna, olcha czy brzoza. Niestety, meble bukowe czy dębowe należą również do najdroższych, dlatego często bejcuje się tańsze drewno sosnowe lub też pokrywa się zwykłe płyty fornirem drewna.
Niestety, drewniane meble pod wpływem wilgoci, kontaktu z wodą mogą się wypaczać lub pękać. Meble drewniane podatne są również na wgniecenia powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Wybierając meble drewniane, należy również pamiętać o okresowej ich konserwacji, która spowoduje, że dłużej będą cieszyć nasze oczy swoim nienagannym wyglądem.

Płyty MDF, to materiał często wybierany na meble kuchenne. Są odporne na uszkodzenia a także oferują bogaty wybór kolorystyczny. To materiał na tyle uniwersalny, że pasuje zarówno do wnętrz minimalistycznych jak i klasycznych. Są również stosunkowo mało wymagające jeśli chodzi o pielęgnację i atrakcyjne cenowo.

Płytę MDF można pokrywać np. folią PVC, lakierować czy fornirować. Wszystko zależy od efektu wizualnego jaki chcemy osiągnąć. Należy pamiętać, że fronty pokryte folią PVC są mało odporne na wysokie temperatury a fronty lakierowane, dość łatwo ulegają zarysowaniu.

Płyta laminowana to zwykle płyta MDF, której powierzchnia zabezpieczona została w procesie laminowania. Proces ten utwardza i zabezpiecza daną powierzchnię. Szafki kuchenne wykonane z płyty laminowanej są łatwiejsze do utrzymania w czystości, trwalsze na uszkodzenia i zarysowania, polecane są jako obudowy piekarnika, ze względu na wytrzymałość wysokiej temperatury, odporne są na promienie UV, a więc nie zblakną nam od słońca. Minusem jest konieczność dbania o krawędzie szafki. Jeśli pozwolimy, aby woda regularnie kapała nam na krawędź takiej szafki, szybko zacznie się nam ona w tym miejscu wybrzuszać i pękać. Dobrej jakości płyty laminowane, wyglądem mogą przypominać drewno i mają wyczuwalną fakturę.

Szkło zwykle stosowane jest we frontach szafek, w aluminiowych lub drewnianych ramkach. Zwykle występuje w postaci przejrzystej, mlecznej, barwionej lub lakierowanej. Szkło wybierane jest jako fronty w pojedynczych szafkach całej zabudowy kuchennej. Dzięki takiemu zabiegowi, zabudowa nabiera lekkości. Szkło jest łatwe do utrzymania w czystości.

Jaki blat do kuchni?

Podobnie jak przy wyborze materiału na szafki, możemy wybierać z czego będzie wykonany blat w naszej kuchni marzeń. Mamy do wyboru kilka materiałów.

Blaty drewniane to piękny wygląd i prestiż kuchni. Na blaty stosuje się zazwyczaj tzw. drewno klejone. Gatunki używane na blaty to zwykle dąb, sosna, buk i jesion. Jednak drewniane blaty są stosunkowo mało praktyczne. Trzeba pamiętać o ich konserwacji i pilnować, aby nie były poddane działaniu wody, gdyż zaczną w tym miejscu ciemnieć i tworzyć się nieestetyczne plamy. Blaty drewniane łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, nie są odporne na wysokie temperatury.

Blaty ceramiczne, to blaty wykonane z płytek. Są wytrzymałe, stosunkowo tanie i dostępne w dużym wyborze. Możemy je idealnie dopasować do wnętrza. Wadą jest łatwość pękania płytek, ale łatwo uszkodzoną płytkę można wymienić.

Blat laminowany to jeden z najczęściej występujących blatów w domach. Jest niedrogi, dostępny w wielu wzorach a jednocześnie dość odporny na uszkodzenia. Wadą jest ograniczona szerokość – zwykle 60 cm jak i długość. Przy tego typu blatach spotykamy często mało estetyczne łączenia fragmentów blatu.

Blaty z kamienia to dość ekskluzywne rozwiązanie do kuchni. Zwykle na blaty stosuje się granit, gdyż jest twardy i nienasiąkliwy. Jest dość drogi, bardzo efektowny a zarazem odporny na wysoką temperaturę, zarysowania czy zalania. Możemy bezpośrednio na nim kroić, stawiać gorące naczynia czy wyrabiać ciasto. Wadą jest, że jeśli blat z kamienia nam się znudzi, raczej ciężko go wymienić samemu.

Blat z konglomeratu czyli płyty kompozytowej, to alternatywa dla drogiego blatu kamiennego. Jest równie solidny ale lżejszy i tańszy. Odporny jest na wysoką temperaturę oraz zalania. Niestety, blaty z tego materiału łatwo np. zarysować. Na szczęście, mogą być polerowane, aby odzyskać pierwotny blask.

Blat metalowy wykonywany bywa z aluminium lub stali nierdzewnej. Nie będzie pasował do każdego wnętrza. Jest łatwy do utrzymania w czystości, jednak łatwo go zarysować czy odkształcić.

Wiemy już z czego wybrać nasze meble marzeń, jaki blat możemy dobrać do mebli. Przyszedł czas na równie ważny wybór firmy, która wykona nam te meble. Od tej decyzji może w dużej mierze zależeć efekt końcowy, więc warto poświęcić temu zagadnieniu chwilę.

Jak wybrać dobrą firmę wykonującą meble na wymiar?

Najlepiej korzystać z usług firmy sprawdzonej, dlatego zacznij poszukiwania od zapytania swoich znajomych. Zapewne ktoś z twojego otoczenia, niedawno korzystał z usług tego typu firmy i może ci polecić sprawdzoną firmę od mebli na wymiar. Jeśli nie możesz liczyć na informacje od znajomych, szukaj firm w internecie, ale sprawdzaj opinie o nich na różnych forach, facebooku czy google.

Koniecznie zapoznaj się z galerią realizacji mebli na wymiar, zwykle dostępnych na stronie producenta mebli. Duża liczba zdjęć realizacji, to gwarancja doświadczenia danej firmy, a nie jedynie pustych słów. Jeśli jest możliwość, poproś o referencje.

Dopytaj się, czy firma, którą zamierzasz wybrać do realizacji mebli na wymiar, oferuje ci gwarancję, nie tylko na materiał z którego wykonane są meble, ale również na swoje usługi montażu. Wtedy będziesz spał spokojnie, że możesz reklamować wszelkie niedoróbki, których nie widziałeś w pierwszej chwili odbioru mebli.

Pamiętaj o podpisaniu umowy przedwstępnej, w której będzie podany cały zakres prac, termin realizacji, jak również podana cena za wykonaną usługę. To będzie gwarancją, że na koniec wykonania usługi, nie usłyszysz nowej ceny i dodatkowych kosztów. I na koniec, nie kieruj się jedynie ceną.

Możesz zamówić wycenę swoich wymarzonych mebli w kilku firmach, świadczących tego typu usługi. Ale pamiętaj, że meble na wymiar trochę kosztują i nie do końca warto na nich oszczędzać, bo mają służyć ci kilka, kilkanaście lat. Firma, która ma wieloletnie doświadczenie, może się cenić więcej, niż ktoś kto ma za sobą kilka realizacji i dopiero wchodzi na rynek.

Wszystkim osobom z woj. Małopolskiego w tym szczególnie z Krakowa, polecamy firmę Benmax – producenta wysokiej jakości mebli kuchennych na wymiar. Eksperci z firmy Benmax z chęcią podpowiedzą Ci najlepsze rozwiązania przy wyborze materiału, dodatków jak i projekcie samej kuchni. Dla klientów, którzy skorzystają z usług mebli na zamówienie, projekt nowych mebli opracowywany jest gratis.