Dlaczego specjalista jest ważny przy projektowaniu wnętrz?

W wielu sytuacjach w życiu wiedza i doświadczenie specjalistów są niezbędne. Właśnie tak jest również w branży projektowania wnętrz. Przed dylematem projektowania i urządzania mieszkania staje niemalże każdy z nas. Urządzając nasze cztery kąty, często zastanawiamy się, czy polegać tylko na naszej kreatywności i pomysłach dotyczących aranżacji czy może zatrudnić do tego profesjonalistę. Przy braku pomysłów dotyczących ostatecznego wyglądu naszego lokum, na pewno warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia architekta wnętrz.
Zapoznaj się z ofertą Quality Investment i stwórz swoją wyjątkową przestrzeń.

Indywidualne podejście

Zastanawiając się, czy warto zatrudnić projektanta wnętrz, przede wszystkim pomyśl o sobie – o tym co lubisz i w jakich miejscach czujesz się dobrze. Doświadczony projektant, w oparciu o Twoje preferencje, dobierze odpowiednie elementy wystroju. Wybierając indywidualne rozwiązania aranżacyjne, zaprojektuje przestrzeń w zgodzie z Twoją naturą, jednocześnie dbając, aby wybrane elementy były zgodne ze współczesnymi trendami wnętrzarskimi.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Spośród różnorodności rozwiązań i produktów, które chcielibyśmy znaleźć w naszym mieszkaniu, projektant dotrze do tych, na których nam zależy i które nie zrujnują naszego budżetu. Pozwoli nam to uniknąć kolejnych wizyt w sklepach i tym samym zaoszczędzić zarówno czas, jak i nerwy. Architekt dotrze do rozwiązań dobrych, ale ekonomicznych. Dzięki przejęciu przez specjalistę odpowiedzialności za realizację projektu możemy mieć pewność, że zostanie on skończony na czas.

Uniwersalność rozwiązań

Zatrudniając architekta wnętrz, możemy być pewni, że dzięki profesjonalizmowi i pasji, z jaką pracuje, będzie on potrafił zaproponować takie rozwiązania, o których my sami nigdy byśmy nie pomyśleli. Projektant nie będzie ślepo podążał za modą i trendami, ale będzie starał się zastosować rozwiązania ponadczasowe i uniwersalne, takie, które nie będą wymagały zmian i poprawek za kilka lat. Architekt zadba o to, by wnętrza naszego mieszkania miały charakter ponadczasowy, a użyte materiały były trwałe.

Co zawiera projekt wnętrz?

Projekt wnętrz dzieli się na wiele powiązanych ze sobą etapów. Podczas każdego z nich ważne są ustalenia między projektantem a Inwestorem. Dzięki wykonaniu projektu wnętrz mamy pewność, że efekt końcowy będzie satysfakcjonujący.

Inwentaryzacja

Polega na dokładnym zmierzeniu wszystkich pomieszczeń. Konieczność wykonania inwentaryzacji jest oczywista dla profesjonalistów, ponieważ często występują znaczące różnice między projektem architektonicznym (od dewelopera lub architekta) a stanem faktycznym na miejscu inwestycji. Te, z pozoru drobne, różnice mogłyby mieć ogromne znaczenie na późniejszym etapie projektowym.

Układ funkcjonalny

Kolejnym  etapem w procesie tworzenia projektu wnętrza jest stworzenie koncepcji funkcjonalnych projektowanej przestrzeni. Na etapie układów funkcjonalnych ustala się podstawowe kwestie związane z poszczególnymi pomieszczeniami, głównie rozmieszczenie większych mebli i ścian w wygodny i preferowany przez Inwestora sposób. Powstaje płaski rzut pomieszczeń, rozrysowanie ścian działowych, rozmieszczenie okien i drzwi oraz rozmieszczenie mebli, AGD czy też ceramiki łazienkowej.

Wizualizacje

Po zaakceptowaniu „funkcji” przychodzi czas na wizualizację projektowanych pomieszczeń. Pojawiają się konkretne – nierzadko wybrane już wcześniej materiały wykończeniowe, kolory ścian oraz dodatki. To pierwszy moment kiedy Inwestor, oglądając zdjęcia może „poczuć się jak u siebie w domu. Akceptacja całości wizualizacji prowadzi do „technicznej pracy” czyli rysunków wykonawczych i zestawienia materiałów wykończeniowych potrzebnych do wykonania projektu wnętrza.

Dokumentacja techniczna projektu

W skład tej dokumentacji wchodzą takie elementy jak: układ funkcjonalny pomieszczeń; rysunki instalacji sanitarnych i elektrycznych; rzuty posadzek i sufitów; rozwinięcia ścian; zwymiarowane meble oraz zabudowy wnękowe; szczegółowe rysunki łazienek; zestawienie materiałów (drzwi wewnętrzne, płytki, podłogi, ceramika, baterie, farby, tapety i inne).