Nie ulega wątpliwości, że na przestrzeni ostatnich lat trendy wnętrzarskie ewoluowały. Nowoczesna kuchnia łączy w sobie funkcjonalność, technologię i ciekawy design. Jeśli czeka nas niebawem remont kuchni i poszukujemy inspiracji, zacznijmy od tego, że poznamy, jakie są trendy roku 2020.

Od dawna nie patrzy się na kuchnię jedynie przez pryzmat tego, że ma być jedynie pomieszczeniem funkcjonalnym. To już nie tylko miejsce z przestrzenią roboczą do przygotowywania posiłków. Coraz bardziej podkreśla się, że kuchnia jest sercem domu. Mało tego, ma zachęcać do wspólnego spędzania czasu i długich rozmów. Widać to zarówno w kuchniach osób, które samodzielnie planowały wystrój, jak i w propozycjach cenionych projektantów. Znaczenie estetyki rośnie jeszcze bardziej w nowoczesnym budownictwie, gdzie coraz częściej kuchnia jest otwarta i łączy się z jadalnią lub salonem.

Modne kolory i materiały

Zacznijmy od kolorystyki. Od dłuższego czasu coraz śmielej do wnętrz wkraczają barwy ziemi. W trendach kuchennych 2020 widać to doskonale! Prawdziwym hitem są kolory ziemi ciemne i mocne. Jeśli nie mamy bardzo małej kuchni, która mogłaby być przytłoczona przy ciemniejszych odcieniach, weźmy pod uwagę brązowe, czarne lub granatowe forniry, albo egzotyczne drewno. Obok nich mogą pojawić się odcienie bordowego. Jeszcze nie tak dawno na topie były meble pokryte lakierem z wysokim połyskiem. Teraz zostały zepchnięte na bok przez lakiery satynowe i matowe.

Nowoczesne meble w innym wydaniu

Meble to nie tylko kolory. Liczy się także ich forma, rodzaj i wielość zdobień. Na ich frontach coraz częściej pojawiają się dodatkowe drewniane listewki i pionowe żłobienia. Oprócz drewna ceni się obecność szkła i metalu. Meble kuchenne na wymiar tego rodzaju z pewnością podkreślą charakter całej aranżacji. Decydując się na meble na wymiar, nie tylko możemy liczyć na doskonałą estetykę. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zaplanować ergonomiczny rozkład półek, szuflad i sprzętów, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, jaką oferuje nam pomieszczenie. Jeżeli mamy kuchnię otwartą, pomyślmy nad efektownym przejściem między kuchnią a salonem. Z pomocą przychodzą na przykład stylowe wyspy.

Co dać na ściany i podłogi?

Zapomnijmy o nudnych płytkach, wybieranych tylko przez wzgląd na ich właściwości praktyczne. Teraz nie tylko możemy, ale wręcz powinniśmy bawić się stylami i kształtami. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na drewno, cegły i kamienie, co skomponuje się z barwami ziemi. Jeżeli chcemy czegoś bardziej oryginalnego, to dobrą propozycją są płytki, ale nie te zwykłe a w ciekawym kształcie jak arabeski, heksagony, oktagony. Inspiracji z pewnością nam nie zabraknie!

W stronę przepychu czy minimalizmu?

Styl nowoczesny dla większości z nas jest równoznaczny z minimalizmem, a przez to zdaje się idealny do kuchni. Charakter czynności, jakie wykonujemy w kuchni, w połączeniu ze stylem i tempem życia sprawiają, że mniej przedmiotów na blatach i półkach cenimy ze względu na lepszą ergonomię i porządek. Dla uzyskania kuchni w takim klimacie wspomniane barwy ziemi są idealne. Do tego postawmy na meble bezuchwytowe i równomiernie rozprowadzone oświetlenie.

Ale wspomniane wcześniej żłobienia i inne zdobienia stoją nieco w opozycji do minimalizmu. W tej chwili możemy pokusić się o wnętrze pełne finezji i przepychu. Styl fusion, bo o nim mowa, pozwala łączyć pozornie niepasujące do siebie formy. Razem ze starymi lub postarzanymi przedmiotami stoją te wiążące się z nowoczesną technologią. Meble i dodatki w klasycznych kształtach mogą być z nowoczesnych tworzyw. Dzięki takim kombinacjom możemy uzyskać gustowną i oryginalną aranżację. Jednak musimy być pewni, że cały układ będzie dobrze przemyślany, aby nie przekroczyć granicy dobrego smaku. Ponieważ decydując się na to rozwiązanie, będzie stało przed nami nie lada wyzwanie, możemy wziąć pod uwagę współpracę z dobrym architektem i projektantem wnętrz. Pomoże wprowadzić i dopasować nasze pomysły do tego, co umożliwia nasza kuchnia.